1. juuni 1998 kell 22:00

Börs kukkus üle kümnendiku

Hinnad langesid 1996. aasta tasemele

Enim kukkus Forekspanga aktsia -- 21,64 protsendi võrra 52,50 krooni tasemele. Hansapanga aktsia langes 20,26 protsenti 61 kroonini.

Analüütikud iseloomustasid eilset langemist kohalike investorite börsipaanikana, mida mõjutas ka Venemaa rahanduse ebakindel seis. Enimkaubeldavate aktsiate turuväärtust kajastav Äripäeva indeks on kaotanud viie kuuga oma väärtusest 45,9 protsenti.

Eilne ajaleht Financial Times seostas Balti turgude langust Vene aktsiaturuga, mis on viimastel nädalatel samuti langenud.

Langesid ka teiste pankade aktsiate hinnad. Ühispanga aktsia sulgemishind oli reedest ligi 18% madalam. Tallinna Panga aktsia langes üle 13 protsendi ja Hoiupanga aktsia hind oli eilse börsipäeva jooksul langenud 2,52%.

EE Investeeringute ökonomist Margus Järv lausus, et turul arvestatakse Venemaa riskidega, eriti Forekspanga puhul, kes seal tegutseb.

«Siis võib languse põhjuseks olla ka Marcel Vichmanni ja Hoiupanga konflikt. Ka Ühispangal on oma Vichmann -- Illar Hallaste,» rääkis Järv.

Endanimelise õigusbüroo omanik Illar Hallaste lausus, et edastas eile hommikul telefonitsi kolme enda kliendiks oleva maksuvaba firma Ühispanga aktsiate müügikorralduse.

Esimese kliendi, J. W. Investmentsi 229 195 aktsiat soovis ta maha müüa eilse päeva jooksul hajutatult. Kahe kliendi veidi väiksemas suurusjärgus aktsiapakid tahab Hallaste maha müüa täna ja homme.

Ühispank keeldus eile aktsiate müügist ja nõudis lisatagatisi, sest Hallaste klient on pangale võlgu. Hallaste sõnul selgub täna, kas pangal oli õigus aktsiate müügist keelduda või mitte.

«Väikeinvestor ei müü, pigem ostab,» sõnas Järv. Samuti ostsid Järve hinnangul välisinvestorid, müügipaanika oli just kohalike investorite seas.

«Minu arvates müüvad praegu need inimesed, kes on juba miinuses, st on ostnud kõrgema hinnaga, kui praegu müüvad,» rääkis ta. Järv lisas, et kui turu trend on langev, siis võib õnnestuda ikkagi kasumit lõigata, kui praegu müüa ja hiljem veel madalamalt hinnatasemelt uuesti osta.

Hoiupanga aktsiaturgude osakonna juhataja Ago Lauri põhjendas Hansapanga aktsia hinna tohutut langust sellega, et kui investoril tekib vajadus vaba raha järele, siis Hansapanga aktsia on alati see, mida saab müüa. Aktsiate müügi või laenu võtmise otstarbekus sõltub Lauri sõnul samuti investori turunägemusest.

Tõnu Vanajuur Cresco Väärtpaberitest ütles, et väärtpaberiturul valitseb üldine usalduse kaotus pangandussektori vastu, mis omakorda haarab kaasa ka teised aktsiad.

«Kohalikud investorid põgenevad turult ja ka välisinvestorid ei ole vaimustuses,» lisas ta. Juba varem turult lahkunud kohalikud investorid ei kiirusta tagasitulemisega, sest tulevik on ebaselge, lausus Vanajuur.

Pangad peavad näitama, et suudavad raha teenida ka oma põhitegevusega, olenemata kapitaliturgude liikumisest ja börsi tasemest. Samuti oodatakse pankade lubatud ühinemise lõpuleviimist, et näha, kuidas see nende tegevust mõjutab, ütles Vanajuur.

Hansapanga maakler Charlie Viikberg lausus, et enam langemisruumi eriti pole -- pangad on varsti saavutamas oma raamatupidamislikku väärtust. Tema sõnul võib sellisel juhul keegi aktsiad kokku osta ja panga kinni panna.

«Ma siiski arvan, et nii hulluks asi ei lähe, kuid ega hinnad niipea tõusma kah ei hakka, inimesed ostavad pigem maju ja autosid,» rääkis Viikberg. Ta lisas, et Eesti aktsiaturul pole tõmbavat jõudu, mis aktsiaid tõusma sunniks.

Hetkel kuum