8. juuni 1998 kell 22:00

Maapank põrmustas lootused

Klientidest ettevõtjad ja eraisikutest väikehoiustajad pääsesid eile paremal juhul vaid Maapanga kontorite eeskodadesse. Sekretärineiud ei suutnud rahuldada klientide plahvatuslikult kasvanud vajadust teabe järele. Ettevõtete raamatupidajad ja väikehoiustajad logistasid nõutult pangauksi või nõudsid aru kimbatuses turvameestelt.

«Nii et siis pankrot!» ahastab pensionär Maapanga peahoone trepil. «Olen nii õnnetu, sest kõik minu kolm arvet on Maapangas. Ma lausa heidan meelt, sest tean, et hoiustajate raha läheb kõik vastu taevast.»

Nime mitte avaldada sooviv pensionär plaanis oma raha just eelmisel nädalal välja võtta, sest peab maamõõtjale maksma. Pensionäri ainuke lootus püsib sellel, et väärtpaberikonto jääb krahhist puutumata.

Tallinna Bakalaureuse erakool sattus eile aga lausa sulgemisohtu.

Erakooli pearaamatupidaja Liive Tammik istub pärast nurjunud katset pääseda Maapanga Õismäe kontorisse kurvalt autosse. «Enamik õpilasi tasus eelmisel nädalal ära terve aasta õppemaksu,» kurdab Tammik. «Kuidas ma vaatan neile silma ja ütlen, et kool jääb ära, sest me ei saa õppejõududele palka maksta.»

Mõne aasta eest Sotsiaalpanga krahhi üle elanud Tammik usub, et üksnes kiire tegutsemine võib raha päästa. «Siis aitas, et saatsime kiiresti nõudmise raha tagastada. Ka nüüd tuleb ruttu kiri kirjutada,» ütleb Tammik.

Sangla juveelisalongi raamatupidaja Leili Funk tegi läbi Tartu Kommertspanga kokkuvarisemise ning üritab säilitada külma verd. «Paanika raha tagasi ei too,» lausub ta Maapanga Vana-Viru tänava kontori suletud ukse taga stoilise rahuga. «Imelik tunne on siin seista -- öeldi ju, et ükski kommertspank enam pankrotti ei lähe.»

«Olen klient. Tulin vaid korraks Tiit Argega kohtuma,» lausub Maapanga juhatuse esimehe kabinetist välja astuv Nordika Elukindlustuse juhatuse esimees Jaanus Reisner.

Maapanga aktsiate omandamiseks panka 35 miljoni kroonise sissemakse teinud Nordika esindajana on Reisner üllatavalt rahulik ja enesekindel: iga päev kahjumit toova panga sulgemisega venitamine oleks üksnes klientide ja aktsionäride huvisid kahjustanud.

«Kui Nordika panga aktsiad ostis, siis minu teada küll panga likvideerimise kava ei olnud,» kinnitab Reisner.

Põlvamaa omavalitsuste juhid saatsid eile hommikul peaminister Mart Siimannile hoiatava faksi, kus ennustavad majanduslikku katastroofi, sest Kagu-Eesti väiketalupidajad ja õpetajad hoiavad oma raha Maapangas.

Viieteistkümnest Põlva maakonna omavalitsusest kümnel on arved Maapangas. Kõige vaesematel valdadel -- Värska, Mikitamäe ja Räpina vallal -- ning Räpina linnal on arved üksnes Maapangas.

Põlvamaa omavalitsuste liidu tegevdirektori Hele Oidermaa sõnul hakkasid omavalitsused pärast eilehommikust raadioteadet olukorra päästmiseks avama kontosid teistes pankades. «Pinged ja stress on haripunktis, sest Põlvamaa talupidajal jäi elu seisma,» räägib Oidermaa. «Väetisi osta ei saa, põllutööd seisavad.»

«Istume praegu raadio ees ja kuulame, mida Kaguraadio asjast räägib,» lausub Põlva linnapea Sirje Rooden. «Hommikul tuli Maapanga kohaliku kontori direktorile Tallinnast faks, millega kästi pangaametnikud koju saata ja direktoril jääda kontorisse väärtuste eest vastutama.»

Keila linnal seisab Maapangas ligi 500 000 krooni. «Väikese linna jaoks on see suur raha,» ütles Keila linnapea Leino Mägi.

Teadmata ajaks ei saa peaaegu 100 inimest oma palka ja puhkuseraha kätte. Keila õhtukooli ja lasteaedade raha on kõik Maapangas, samuti osa linnavalitsuse rahast. Raskesse olukorda sattus munitsipaalettevõte Keila Soojus, sest soojatrasside hooajaline remont algas, kuid tööde eest maksta ei saa -- 200 000 krooni seisab Maapangas kinni.

Hetkel kuum