7. juuli 1998 kell 22:00

Suvine diagnoos -- kuumarabandus

Kevadel korra juba hoiatasin sooja eest ja soovitasin arvuti ventilaatoreid CRC valge teflonliitiummäärdega elule aidata, aga alati sellest ei piisa. Mõni nädal tagasi väsis mul kõigile ettevaatusabinõudele vaatamata ühe arvuti toiteplokk, ajades välja veidi suitsu ja paha lõhna. Möödunud nädalal lahkus meie hulgast truu Effie, 486-arvuti, mis veetis oma viimaseid vanaduspäevi internetimarsruuterina ja e-postkontorina töötades. Tundub, et kliima jätkuvale soojenemisele viidates tuleb hakata konditsioneeri peale mõtlema.

Enne õhu jahutamist on aga hea teada, mis tegelikult toimub ja kui soe see õhk ikkagi seal arvuti sees on. Termomeeter on vist talvekaup ja seda leida ei ole sugugi lihtne. Digitaalse toa-õue termomeetri õueanduri saab pista seadmekappi või arvutisse veendumaks, kas temperatuur ikka on elamist vääriv. Arvuteid täis tuba kipub minul olema nii 28 kraadi ja seadmekapp paar kraadi soojem, serveri sees võib nii kümmekond kraadi otsa tulla. Korralikematel serveritel on temperatuuriandurid muidugi sisse ehitatud ja iseleiutamine tarbetu, aga ehk on mõnelgi meist ka selliseid iseehitatud masinaid nagu Effie.

Soojaga hakkavad kõiksugu muidu peidus olnud probleemid välja tulema. Üks levinumaid on see, kui protsessorit jahutanud ventilaator üles ütleb -- tulemuseks rohkem või vähem sagedane arvuti kinnijooksmine, mille puhul kulub tihti mitu tundi ja paar korda Windowsi installeerimist, enne kui tuleb pähe arvuti sisse vaadata. Protsessori päästab ventilaatori vahetus, kõvaketta peab halvemal juhul pärast toiteploki-ventilaatori väsimist prügimäele saatma. Suuremahulised kõvakettad on head soojatootjad ja kui jahutus pole piisav, hakkavad laagrid jm liikuvad osad kindlasti tähelepanuväärse nobedusega kuluma.

Kui serveri või arvuti korpuses on suuremahulised kõvakettad, ventilaatorite hulk on lähedane ühele ja pole spetsiaalseid tuulejuhtimiskanaleid, siis peab veidi käsitööd tegema. Ühes minu kokku pandud arvutis on lisatud 4GB kõvakettaid jahutama kaks väikest protsessori ventilaatorit -- üks puhub lihtsalt tuult ketaste vahele, teine on monteeritud kahepoolse teibi ja sooja juhtiva pasta abil otse kõvaketta korpusele laagri kohale. Nendeta teeksid kõvakettad kevadest alates kreissae häält.

Hetkel kuum