9. juuli 1998 kell 22:00

Ukraina pääses ummikseisust

Uueks spiikeriks valiti vasakpoolse sotsialistide ja talunike bloki esindaja Oleksandr Tkat?enko, keda toetas 314 hääletajast 232. Selle bloki juht on Oleksandr Moroz, kes oli eelmise parlamendikoosseisu spiiker. Ta püüdis sellesse ametisse pääseda ka praegu, kuid president Leonid Kut?ma blokeeris umbes 200 parlamendiliikme abil tema valimise. Kut?ma peab Morozi oma põhiliseks vastaskandidaadiks 1999. a presidendivalimistel. Tkat?enkol, kes enne parlamenti pääsemist oli põllumajandusminister, ei paista sellist ambitsiooni olevat.

Parlamendil on vaja kiiresti vastu võtta mitu olulist seadust ja 1998. a uus eelarve, kus kulusid tuleb kärpida kuni 30%. See on eeltingimus, et saada IMFilt 2--2,5 mld dollari suurust laenu, mis on vajalik eelarvekriisi lahendamiseks. IMFilt laenu saamine on oluline ka sellepärast, et see julgustaks ka teisi investoreid jälle Ukrainasse investeerima.

Ukraina võlad kasvavad hirmuäratava kiirusega. Näiteks järgmise kolme kuu jooksul tuleks tal tasuda välis- ja sisevõlga miljard dollarit, mis on võrdne poole tema valuutareserviga. FT-ÄP

Hetkel kuum