30. juuli 1998 kell 22:00

Ikea pealetungil Ida-Euroopas

Maailma ainus globaalne mööblitootmis- ja müügikett tahab avada järgmise kahe aasta jooksul Venemaal üheksa kauplust ja teise suure kaupluse Pekingis. Aasta jooksul on plaanis avada kuus poodi Ida-Euroopas.

Ikea rahvusvahelise osatähtsuse kasvule vaatamata ei plaani firma asutaja ja juhatuse esimees Ingvar Kamprad mööbliimpeeriumi aktsiaid börsil noteerida. Üldsuse suureks hämmastuseks on 140 miljoni kliendiga edukas jaemüügikett endiselt eravalduses.

Rootsi analüütiku ja ajakirjaniku Stellan Björki hinnangul oleks Ikea turuväärtus kuni 100 miljardit Rootsi krooni ehk 12,6 miljardit dollarit, kui aktsiad börsile lasta.

Seega on Ikea üks Euroopa suuremaid erafirmasid Briti Richard Bransoni Virgin Groupi ja Rootsi Tetra Paki kõrval.

Erafirmana ei ole Ikea kohustatud kõiki majandusnäitajaid avaldama, mistõttu firma väärtuse hindamine on keeruline.

Ikea, mille peakorter on Kopenhaagenis, koosneb arvukatest juriidilistest üksustest, alates asuvad Hollandist kuni Curacaoni Hollandi Antillides, et vältida Rootsi kõrgeid makse.

Firma on alates 1980. aastast kuulunud Hollandi heategevusfirmale Stichting Ingka Foundation. Sellise omandivormiga loodab 72-aastane Kamprad vältida firma ülevõtmist või jagamist pärast oma surma.

Väidetavalt on Kamprad jätnud oma kolmele pojale testamendiga kuue aasta eest ostetud Briti-Prantsuse Habitati.

Rootsi meedia hinnangul on Ikea kataloog, mis ilmub umbes 65 miljonis eksemplaris 20 keeles, piibli järel maailma enimloetud väljaanne.

Ikeal on umbes 143 kauplust 29 riigis ning ta on turukapitalisatsioonilt Ericssoni ja Astra järel kolmas Rootsi firma.

Ikea tänavuseks maksustamiseelseks kasumiks on plaanitud 630 miljonit dollarit üle kuue miljardi dollarilise käibe pealt. REUTERS-BNS

Hetkel kuum