4. august 1998 kell 22:00

Poola õlleturu kiire kasv

«Turg kasvab 10% aastas,» ennustavad analüütikud. Kasvu aeglustumist on oodata 2010. aasta paiku.

Sajandivahetuseks peaks õlle tarbimine ühe elaniku kohta suurenema praeguselt 45 liitrilt 55--60 liitrile. Küllastunuks võib turu lugeda siis, kui aastas juuakse elaniku kohta 80--85 liitrit õlut, mis on ühtlasi Lääne-Euroopa keskmine tarbimismäär.

Mullu valmistasid Poola õlletootjad 18,8 mln hektoliitrit õlut, sajandivahetuseks peaks toodangumaht kasvama 22--24 mln hektoliitrile.

Samal ajal kui Poola vodka on nõutud kaup New Yorgi baaris, eelistavad poolakad ise viina asemel õlut juua. Parem minek on kohalikel markidel, sest need on importõllest odavamad.

Võrreldes 1980. aastaga, mil ühe elaniku kohta tarbiti aastas 6 liitrit viina, joodi aastal 1993. elaniku kohta 3,5 liitrit viina.

Hiljutise uurimuse andmeil joob õlut 70% täiskasvanutest, kusjuures suurimad õllejoojad on oskustöölised ja tudengid.

Analüütikute sõnul aitaks õlleturu kasvu veelgi kiirendada 40% aktsiisimaksu alandamine ning alkoholi si-saldava õlle reklaamikeelu kaotamine. See asetaks Poola tootjad välismaistega samale tasemele, kuna importõlle reklaamid jooksevad pidevalt Poolas nähtavates välismaistes telekanalites.

Mõne analüütiku hinnangul võib Poola tootjatele halvasti mõjuda tollide kaotamine teistest Kesk-Euroopa vabakaubandusassotsiatsiooni (CEFTA) riikidest ning samuti Euroopa Liidust imporditud õllele.

Selle tagajärjel võib importõlle osakaal kasvada 10 protsendile kogu Poolas müüdavast õllest.

CEFTA riikidega peaksid imporditollid kaduma alates 1999. aastast, Euroopa Liiduga loodab Poola ühineda 2003. a. Ilmselt kaotatakse tollid mõni aasta varem.

Arvestatavat konkurentsi on oodata T?ehhi õllelt, millel on Poolas hea maine ning pärast tollide kaotamist ka madalam hind.

Poola turu kiire kasv on kohale meelitanud välismaised õlletootjad.

Praegu tegutsevast 43 firmast kontrollivad viis enam kui 55% Poola õlleturust. Need on Heinekenile kuuluvad Elbrewery ja Zywiec, Lõuna-Aafrika õlletootjale (SAB) kuuluvad Tychy ja Lech ning Carlsbergi kontrolli all olev Okocim.

Heineken on teatanud, et tahab ühendada kaheks Poola õlletehast ning tõusta sellega kohaliku turu liidriks.

Ühinemise järel kuuluks Heinekenile 35% Poola õlleturust, SAB-le 21% ja Carlsbergile 10%. REUTERS-ÄP

Hetkel kuum