20. august 1998 kell 22:00

Mere täitmine pani ehituse seisma

Ehitusliivaga merd paarikümne meetri võrra kaugemale nihutanud krundi omanik on Ülle Hirv, keda ümberkaudsed elanikud on oma silmaga harva näinud.

Mere edasilükkamine kukkus Hirvel välja kõike muud kui kaunis. Puujuurikaid täis liivaplats kaardub kaugele merre ja selle ümber on ligi meetrikõrgune betoonvall. Ühelt poolt on see läbikäiguks avatud, teiselt poolt lõpeb aiaga.

Kõrvalolev krunt kuulub seal aastakümneid elanud Aino Toomile, kes hakkas kodumaja kõrvale ehitama uut maja tütre jaoks.

Ka Toomi krundi võrkaed on merele väga lähedal ja jalutajad konte murdmata läbi ei pääseks. Seal on mõnemeetrine rannariba täis lükatud betoonikamakaid, kuid merre ehitusprahti kallatud ei ole.

Keskkonnainspektsioon nõudis mõlema ehituse ajutist peatamist. Viimsi vallavalitsus peatas augusti alguses kuni ekspertiisi tegemiseni aga ainult Toomi maja ehituse, sest maja asub merele lähemal kui 50 meetrit.

Hirve maja ehitus peatati ainult kolmeks päevaks.

«Ülle Hirve maa annab nõutud 50 meetrit välja,» räägib abivallavanem Enn Sau. «Meri on täidetud detailplaneeringu põhjal, see on soostunud maa ja planeering nägigi mere arvel maa juurdevõitmist ette,» lisab ta.

Keskkonnainspektsiooni keskkonnainspektor Toomas Liidja on esitanud Hirve maja ehituse kohta haldusõigusrikkumise protokolli kohtusse ja saatnud Harju maavanemale palve algatada mõlema maja suhtes järelevalvemenetlus.

Liidja kirja peale lubab Harju maavalitsus taha ka oma ekspertiisi majade ehituslubade kohta.

Lisaks on Hirve krundilt maha võetud noort männikut raieloata ja kooskõlastusteta, räägib Liidja. Kuid kuna maja on ehitatud juba kändude peale, siis ei ole selle eest enam võimalik trahvi määrata.

Ülle Hirve krundil käib usin ehitamine. Maja kallal askeldab salk töömehi, rääkida ei soovi keegi. Üks töödejuhataja moodi noormees kuulab küsimused sõbralikult ära ja lubab helistada maaomanikule.

Pärast telefonikõnet ütleb vaid ühe fraasi: ei kommenteeri. Krundi omanik ei soovi töödejuhataja sõnul samuti ajakirjanikega vestelda.

Inspektor Toomas Liidja loeb samal ajal ehitajad üle ja koostab kohapeal akti selle kohta, et ehitus käib.

Naabermaja omanik Aino Toom on aga ehitajad ära saatnud. Meie külaskäigu ajal on perenaine kodus ja koostab parasjagu protestikirja Viimsi vallavalitsusele.

«Meil on nii ehitusluba kui ka kõik muud tegemised seadustega kooskõlas ja vallalt load saadud,» on proua Toom nördinud ja näitab üht dokumenti teise järel.

Kui vald tänaseks ehituskeeldu ei tühista, kavatseb Aino Toom vallalt kahjutasu nõuda ja kohtusse minna. «Mul on ehitajaga leping, pean neile ka seisupäevade eest maksma,» nendib ta.

Hetkel kuum