Naftafirmade hädaistung

25. september 1998, 00:00

Pärast British Petroleumi ja USA Amoco 38 miljardi dollarilist ühinemist spekuleerivad turud aktiivselt naftafirmade uute võimalike liitude ümber.

Kogunemisest osavõtjate hulgas on maailma suurimad ja tuntumad naftafirmad, sealhulgas Royal Dutch Shell, BP, Chevron, Elf Aquitaine, Total ja Eni.

Samuti osalevad mitmed riiklikud nafta- ja gaasifirmad, nagu maailma suurim naftatootja ja -eksportija Saudi Aramco ning Norra Statoil. Venemaad esindab Gazprom. Tõenäoliselt sõidab Itaaliasse ka Gazpromi endine peadirektor Viktor T?ernomõrdin.

Tipptasemel nõupidamine rõhutab nafta ja gaasi hinna langusest tekkinud olukorra tõsidust, mis sunnib nii riiklikke kui erasektori firmasid kaaluma sektoris olulisi struktuurimuutusi. Läinud nädalal teatas Shell, et kütusemüügi tingimused on viimase viie aasta halvimad ning et firma sulgeb Euroopas neli peakorterit.

Kardetakse, et naftahinnad jäävad mõõnama veel mitmeks aastaks. Eriti kui kasv maailma suurima naftaturu USA majanduses aeglustub.

Shelli prognoosi järgi võivad toornafta hinnad jääda veel kaheks-kolmeks aastaks vahemikku 12--16 dollarit barrel.

Pikemas perspektiivis on see riskantne -- toornafta reaalhind on praegu niisama madal kui Teisest maailmasõjast 1974. aastani. Madalad hinnad stimuleerisid nõudlust, kuni varud hakkasid kokku kuivama ning OPEC tõstis kuue aasta jooksul hindu kuus korda. Stsenaarium võib korduda, ehkki varude nappust ei ennustata enne 2010. aastat.

Lõhnab kartellikokkuleppe järele, kirjutab ajaleht The Financial Times rubriigis «Lex Column». Nende kahtluste hajutamiseks on osalema kutsutud energeetika jurist USAst, kes jälgiks võimalikke märke hinnakokkulepete sõlmimisest või turgude jaotamisest.

Samas tegutseb naftasektoris üks maailma tuntumaid kartelle, naftat tootvate riikide ühendus OPEC, mis kõigist jõupingutustest hoolimata pole suutnud nafta hinda üleval hoida.

Naftahindade toibumine sõltub otseselt maailmamajanduse kasvutempost. Samuti võivad mitmed ettevõtted oma konkurentsivõimet parandada ka liitude ja ühinemiste kaudu. USAs spekuleeritakse Chevroni ja Mobili või Exxon-Mobili võimaliku liidu ümber.

Euroopas peavad investeerimispankurid loogiliseks Prantsuse naftafirmade Elf Aquitane'i ja Totali liitu, kes praegu on küll vihased konkurendid.

Kohtumisel arutatakse ka ohte, mis on seotud investeeringutega poliitiliselt ebastabiilsetesse piirkondadesse, nagu Kesk-Aasia, Lähis-Ida ja Kaspia piirkond. FT-DI-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing