27. september 1998 kell 22:00

Vaba kaubanduslepe

See siis ka nüüd, Venemaast veel vähe -- võis eelmisel nädalal vasardada Eesti piima- ja lihatootjate-töötlejate peas. Läti põllumajandusministeerium teatas esmaspäeval kavatsusest piirata liha ja munade sissevedu Eestist. Ministeeriumiga lõid kampa piimafirmad, kes nõudsid Balti riikide põllutoodete vabakaubanduslepingu ümbervaatamist.

Eesti toidukraami ekspordist moodustab Lätti minev viiendiku. Niisiis oodanuks ränk põnts esmalt liha-piimakombinaate, kellest Rakveret peavad lätlased vist siiamaani lihasõja tegelikuks algatajaks. Otsustas ju RLK lätlaste 2000 sea kokkuostmiseks Rigas Miesnieksi juures eraldi tapamaja mitte pidada. Edasi oleks järg olnud Eesti põllumeeste käes. Rakverel piisanuks väiksema tootmismahu juures Ekseko sigadest. Piimakombinaatide loogiline samm olnuks kokkuostuhindade alandamine.

Põllumajandusministrite Tõrva-kohtumisel jäi Andres Variku veenmisjõust vajaka. Andris Ravin? jäi enesele kindlaks ja lubas teema laupäeval Läti valitsuse erakorralisel istungil kindlasti üles võtta.

Läti valitsus piiranguid ei arutanud. Sellegipoolest on läinud nädala sündmused väärt õppetund. Läti põlluministeerium näitas taas, et Balti ühtsuse loosung sobib küll hästi härrade Meri, Ulmanise ja Adamkuse ?ampanjaklaaside kõlina juurde, tegelikkuses seda aga ei ole. Vabakaubanduslepingud on head seni, kuni kõigil kolmel riigil edukalt läheb. Kui king pigistama hakkab, on leping väänatav.

Hetkel kuum