7. oktoober 1998 kell 22:00

ISDN-ühendus loob palju uusi võimalusi

Eestis üha levib ISDNi kasutamine ettevõtete ja üksikisikute nii arvuti- kui telefoniside vajaduste rahuldamiseks. ISDNi põhiline eelis on teenuste toimimine võrgus üheaegselt.

Ühes juhtmepaaris on ISDNil samal ajal kasutusel kaks sidekanalit. Kliendile tähendab see, et üheaegselt saab rääkida telefoniga ja saata faksi või kasutada koos telefoni ja arvuti andmesidekanalit. ISDNi ühe kanali kiirus on 64 kilobitti sekundis, kahe kanali kasutamisel tõuseb kiirus 128 kilobitini sekundis.

ISDNi suurim pluss -- info liikumise kiirus -- tuleb välja just andmeside puhul, sest tavalise modemi kiirus on 28,8 kbit/s ja side loomiseks võib kuluda enam kui pool minutit.

ISDNi puhul saadakse ühendus 1--3 sekundiga. Kiire ühenduse loomise võimalus tähendab näiteks sissehelistamisega Interneti kasutamisel seda, et kui andmed ei liigu sobiva kiirusega, saab ühenduse kulude kokkuhoiuks mõneks ajaks katkestada. Ühenduse taastamine toimub ekraanil järgmisele viitele klikkides. Samas jääb üks sidekanal ehk liin Internetis surfamise ajal ikkagi vabaks.

ISDN-sides eristatakse 2B+D ühendust ja 30B+D ühendust, kus B on kõnekanal ja D signaalikanal. 2B+D on mõeldud väikefirmadesse ja eraisikutele, 30B+D suuremate ettevõtete telefonivahendusjaamade ühendamiseks.

Telefonsides saab 2B+D ühenduse korral ühele liinile ühendada kuni kümme telefoni. Väikekontoris võib ühendada ühe juhtmepaari taha peale telefoni seega ka näiteks arvuti ja faksi. Seejuures kasutavad nii faks kui telefon erinevaid linnanumbreid. ISDN-telefon tuvastab helistaja numbri ja näitab vastamata jäänud kõnesid.

Eestis pakub praegu ISDNil baseeruvat ühendust Eesti Telefon. ISDNi kasutamine on võimalik kõigis maakonnakeskustes.

- Täisdigitaalne otseühendus kahel suunal kiirusega kuni 128 kilobitti sekundis.

- Side loomine võtab aega 1--3 sekundit, võrrelduna tavaliste modemite paarikümne sekundiga.

- Ühel juhtmepaaril korraga võimalik tavaline ja andmeside.

- Sidekanalite võimsused kasutatakse paremini ära, sest kiirused ja mahud on suuremad.

- ISDN-andmeside aitab kokku hoida ettevõttes sideteenustele kulutatavat raha.

- Kiirem ja tavalisest sidest kokkuvõttes odavam.

Hetkel kuum