1. november 1998 kell 22:00

Talumehed kavandavad proteste piimatööstuste vastu

«Peaks blokeerima kombinaadid ja piima müügi neile seisma panema,» ütles Põlva tootjate liidu esimees Toomas Paur.

Tema sõnul on piimatootjad viimasest piimahinna langetamise teatest täiesti löödud. «Tundub, et nüüd on käes piir, kus mõni läheb poob ennast üles,» lisas Paur.

Lõuna-Eesti piimatootja OÜ Tarikatsi juhataja Toomas Juust ütles, et 1.25 piimakilo eest on selline hind, et selle eest ei tasu lehma lüpstagi.

Ühinenud Meiereid on lubanud piimatootjatele piimaraha maksta kolme kuu jooksul, kuid Juustu kinnitusel pole tema saanud kätte midagi. «Öeldakse lihtsalt, et raha pole,» ütles ta. Tarikatsi farmis on 200 lehma.

Piimatootja Adavere Agro ASi juhataja Vello Kaselo ütles, et kõige enam kannatavad hinnalanguse tõttu väiketootjad. «Kui nüüd 1.25st võtta maha transpordikulud, saab tootja puhtalt kätte 50-60 senti kilo eest,» ütles ta. «Selle rahaga pole võimalik elektrigi eest maksta.»

Ülehomsest maksab Ühinenud Meiereid kõrgema sordi piima kilo eest 1.25, mis on krooni võrra madalam hind kui piima tootmise omahind. Teised suured piimakombinaadid pole veel teatanud kokkuostuhindade kärpimisest, kuid teevad seda sel nädalal.

Piimatööstuste juhid on öelnud, et ilmselt tuleb Ühinenud Meiereide hinnaga kaasa minna.

Ühinenud Meiereid on öelnud, et piimatoodete väljamüügihind langeb sama suurusjärgu võrra, mis tooraine hindki. Tänaseks pole aga uued hinnad veel välja töötatud.

Ühinenud Meiereide nõukogu esimees Enn Sokk ütles, et kuigi Vene rubla pole viimasel ajal enam nõrgenenud, on piima kokkuostuhinna alandamine põhjendatud. «Rubla pole küll enam kukkunud, kuid hinnad Vene turul pole tõusnud,» ütles ta. «Me peame peatama kahjumi suurenemise.»

Ühinenud Meiereid on praegu umbes 25 miljoni kroonises kahjumis. Kui enne Vene rubla devalveerimist müüs Ühinenud Meiereid Venemaale võid hinnaga 30,1 krooni kilo, praegu on või hind Venemaal 19,6 krooni kilo.

Sokk kinnitas, et Ühinenud Meiereide juhtkond pole otsustanud ei Mulgi Meieri ega Paide piimakombinaadi sulgemist. Ta lisas, et kui majandussituatsioon ei muutu, siis on Ühinenud Meiereid sunnitud tootmist veelgi koomale tõmbama.

Reedel esitas Ühinenud Meiereide tütarfirma Pärnu Topmilk Pärnu linnakohtule pankrotihagi, et kuulutada ettevõte pankrotistunuks. Topmilk tootis idaturule hapukoort, võid, võisegusid ja jogurtit. Topmilki pankrotistumisega kaotab Pärnus töö 180 inimest.

Hetkel kuum