15. aprill 1999 kell 22:00

Kas Ühispank on muutunud oma laenuklientide suhtes karmimaks?

Mina usun, et panga laenukliente puudutavate pankroti- ja müügiteemaliste uudiste sagenemine ei ole juhuslik. See näitab, et Ühispank on muutnud oma suhtumist probleemsetesse laenuklientidesse karmimaks.

Tegelikult ei ole Ühispank Eesti pankade hulgas selles osas mitte mingisugune erand. Olen veendunud, et ka teistes pankades on toimunud sarnane muutus suhtumises laenuklientidesse. Usun, et pangad võivad muutuda veelgi karmimaks. See on täiesti mõistetav ja võib öelda, et tegemist on lihtsalt ajanõudega.

Laenuvõtjate jaoks on see muidugi negatiivne. Kuid samas lähenetakse igale pangakliendile individuaalselt, sest kliendid on erinevad. Normaalsetes tingimustes huvitab panka ikkagi see, et klient tegevust jätkaks ja pank laenu tagasi saaks. Pank ei ole huvitatud kliendi varast ja selle enda kätte saamisest, vaid oma rahast.

Pankrotimenetluse algatamine on viimane võimalus ja tavaliselt on pank selle sammu väga hästi läbi mõelnud.

Ma arvan, et laenuklientidega suhtlemisel on Ühispanga poliitika olnud ühene ja siin ei ole viimastel kuudel või nädalatel küll mingit olulist muutust toimunud.

Mis puudutab probleeme laenude tagasimaksmisega, siis on Ühispanga seisukoht selline, et kui ettevõttel on perspektiivi, on võimalik saavutada mingi kokkulepe ja rasked ajad üle elada. Näiteks anda maksepuhkust ja sellisel viisil probleemid lahendada.

Kui aga klient on püsivalt maksejõuetu, siis loomulikult on lahenduseks pankrot ja varade müük.

Mis puudutab aga Ühispanga laenuklientideks olevate ettevõtete omanikeringis toimuvaid muutusi ja väiteid, et nende muutuste taga on Ühispank, siis ka need ei ole päris õiged, sest pank ei tegele oma laenuklientidele uute investorite otsimisega.

Loomulikult oleme huvitatud laenuklientide käekäigust ja sellepärast soovime olla informeeritud muutustest omanikeringis, et kuidas muutused mõjutavad laenude tagasimaksmist. Seetõttu oleme kaasatud läbirääkimistesse, kuid kindlasti ei tähenda see seda, et pank ise aktiivselt ettevõttele uut investorit otsib.

Hetkel kuum