20. aprill 1999 kell 22:00

Ilves peab EME pakutud tollivarianti kurnavaks

Ilves ütles eile ajakirjanikele, et maailma kaubandusorganisatsiooniga (WTO) kokku lepitud tollilaed olid saavutatud põllumajandusministeeriumi nõusolekul, mida juhtis EMEsse kuuluv minister.

Seega on WTO-nimekirjadest erinevate tollilagede läbisurumise püüd Ilvese sõnul vaid populism, millega valitsus ei saa kaasa minna. Valitsus ei saa EME pakutud tollivarianti toetada juba seepärast, et see tooks kaasa WTOga liitumise määramata aega edasi lükkumise, märkis Ilves.

Põllumajandusminister Ivari Padari sõnul vajab Eesti siiski tolle põllumajanduse olukorra parandamiseks, hoolimata valitsuse otsusest maapoliitikute pakutud kaitsetolle mitte toetada. Padar kinnitas eile, et valitsusel on ühtne seisukoht rakendada WTOga kokku lepitud raames tolle alates 2001. aastast.

Valitsus ei toetanud EME poolt esitatud tollitariifi seaduse muutmise eelnõu, sest see on vastuolus põhiseadusega ning ei lähe kokku rahvusvaheliste lepetega.

Peale vastuolu põhiseadusega sisaldab EME eelnõu tollimäärasid, mis on kõrgemad kui WTO liikmesläbirääkimistel kokku lepitud tollilaed.

Valitsus otsustas, et Eesti ei rakenda kaitsetolle enne Eesti liitumist Euroopa Liiduga. Tollide asemel on valitsuse hinnangul tarvis tõhustada kehtivate tururegulatsiooniseaduste toimet.

EME tollitariifide eelnõu läbis eile riigikogus ilma suuremate vaidlusteta esimese lugemise.

EME esitatud tollitariifi seaduse eelnõu näeb ette kõrgete sisseveotollide määramist mitme toidukauba suhtes. Eelnõu näeb ette tollimakse 40 kaubagrupi, peamiselt liha, piima, teravilja, kartuli ja munade sisseveole. EME soovib tolle kehtestada riikide suhtes, millega Eestil pole vabakaubanduslepingut.

Kaitsetollide teema on poliitilisi pingeid tekitanud kogu aja vältel pärast Eesti taasiseseisvumist.

Autor: BNS

Hetkel kuum