12. mai 1999 kell 22:00

ADSL muudab kodus töötamise võimalikuks

Aastaid on räägitud kaugtöö ja kodutöö eelistest. Seni on see takerdunud infovahetusraskuste taha firma ülejäänud töötajaskonnaga. Sisuline kodutöö on olnud võimalik vaid tegevusaladel, kus ei ole vajalik pidev kontakt ülejäänud firmaga.

Pidev kontakt eeldab head sideühendust. Lisaks telefonile ja faksile muutub oluliseks ka elektroonilise ühenduse pidamine. Traditsioonilise modemiga helistamisel, mis on hetkel kättesaadav kõigile arvutiomanikele, on mitmeid puudusi.

Modemiühendus on suhteliselt aeglane, teiseks ühesuunaline. Viimane tähendab seda, et modemiühenduse algatajaks peab alati olema kaugtöö tegija.

Ühe võimaliku variandina tasub kaaluda ADSLi andmesideühendust firma peakontoriga. Tegemist on püsiva andmesideühendusega, mis on kasutatav 24 tundi ööpäevas.

ADSL (Assymetric Digital Subscriber Loop) on asümmeetriline andmesideühendus. Võrgu poolt tarbija poole on ühenduse kiiruseks kuni 6 Mbit/s ning tarbija poolt võrgu poole kuni 640 kbit/s. Suur kiirus tarbija poole sobib just nimelt kaugtöö olukordades, kus kesksest serverist on vaja saada olulisel määral rohkem infot kui seda keskse serveri poole saata.

ADSLi ühenduse jaoks kasutatakse sedasama vasktraati, mida kasutatakse tavalise telefoni jaoks. Võib küll tunduda, et igivana traat ei pruugi olla piisavalt kvaliteetne suurte andmeedastuskiiruste saavutamiseks, kuid sel kartusel pole alust. Tegemist on tehnoloogiaga, kus sisuliselt pannakse paralleelselt tööle sadu modemeid veidi erinevates sagedusalades. Iga üksik pisike modem üritab kindlaks teha maksimaalse andmeedastuskiiruse, millega sõltuvalt traadi kvaliteedist on võimalik andmeid edastada. Paljude pisikeste modemite poolt edastatava summana saavutataksegi praktikas kiirus kuni 6 Mbit/s hoolimata sellest, et mõnel modemil ei pruugi infoedastus üldse õnnestudagi.

Tavalise, peaaegu kõikjal olemasoleva vasktraadi kasutamine teeb ADSLi kättesaadavaks igaühele. Samuti on mitmed arvutitootjad, näiteks Compaq, lubanud aasta lõpuks tuua turule koduarvutid, kus kliendipoolne seadmestik on juba integreeritud arvuti emaplaadile.

ADSLi poolt pakutav ühenduskiirus 6 Mbit/s on võrreldav lokaalvõrgu kiirustega ja võimaldab kaugtöö tegijal mitte ainult säilitada oma andmeid firma keskses serveris, vaid võimaldab ka televisioonipildi kvaliteediga videosignaali edastamist. See omakorda avardab teenuse võimalusi kuni videokonverentsini.

Firma serverist andmete kättesaamine on vaid teenuse üks pool. Püsiühendus, mis töötab 24 tundi ööpäevas, annab kasutajale võimaluse alustada ka oma Interneti serveri juurutamisega.

Hoolimata sellest, et ühenduse kiirus kliendi poolt on väiksem, on see kiirus enam kui piisav esimeste sammude tegemiseks internetikaubanduse suunas.

Autor: Taavi Talvik

Hetkel kuum