Ministeerium loobus nõudest ProMedi vastu

«Õhku see nõue rippuma ei jää,» lubas rahandusministeeriumi avalikkussuhete büroo spetsialist Annika Pajus ja lisas, et nõue esitatakse tulevikus tõenäoliselt ASi Eesti Ravim vastu.

Pajusi sõnul ootab rahandusministeerium, kuidas kulgeb ProMedi tütarettevõtte Eesti Ravimi likvideerimismenetlus. «Kui ministeerium ei saa likvideerimise käigus oma nõuet rahuldatud, üritame teha seda Eesti Ravimi pankrotimenetluse käigus,» lisas Pajus.

ProMedi pankrotihalduri Vaido Paju sõnul oli ta juba varem veendunud, et rahandusministeeriumi nõudest ei selgu Eesti Ravimi seotus ProMediga.

Rahandusministeerium vahendas 1992. aastal maailmapanga 15 miljoni krooni suurust laenu, mille eest osteti Eesti Ravimile ravimeid. Laenu tagasimaksmise tähtaeg oli 1997. aastas lõpp. Kaks aastat tagasi erastas ProMedile ja firma endisele põhiomanikule Vahur Nurmele kuuluv OÜ Heirek Eesti Ravimi, makstes neljast pakkujast enim -- 11 miljonit krooni. Hiljem müüs Heirek Eesti Ravimi ühe krooni eest ProMedile.

Vaido Paju andmeil kaitsesid võlausaldajad eile nõudeid 16,8 miljoni krooni eest, millest maksunõuded moodustavad üks miljon krooni ja töötasunõuded 44 000 krooni. Tunnustamata jäi nõudeid 3,7 miljoni krooni eest.

Paju arvestas ProMedi varade, meditsiinitehnika ja realiseerimiskõlbulike ravimite koguväärtuseks umbes 2 miljonit krooni. «Ligi 9 miljoni krooni suurusest debitoorsest võlgnevusest on lootust kätte saada pool miljonit krooni,» lisas Paju.

Suurima võlausaldaja, ravimite hulgimüügifirma ASi Magnum Medical esimesse järku kuuluv, kommertspandiga tagatud nõue on 10,4 miljonit krooni. Magnum Medicali juhatuse esimehe Tarmo Laanetu sõnul omandas Magnum Medical Hansapangalt nõude ProMedi vastu eelmise aasta septembris. «Laenu ülevõtmine oli Magnum Medicali kui Hansapanga kliendi aspektist oluline samm,» põhjendas Laanetu.

Aasta tagasi plaanisid Magnum Medical ja ProMed ühineda. Ühinemisest loobumist on põhjendatud ProMedi viletsa majandusseisuga.

Hetkel kuum