Andres Reimer • 26. mai 1999 kell 22:00

Meeleavaldus ähvarduseks

Teisipäeval Narvas tuhandete osavõtjatega miitingu korraldanud Balti Elektrijaama ametiühingu juht Vladislav Ponjatovski ütles eile, et ta taotleb kohtumist majandusminister Mihkel Pärnojaga, et nõuda töötajate esindajate kaasamist elektrijaamade ja kaevanduste erastamise tingimuste ettevalmistamisse.

«Ida-Virumaa töölised vajavad kindlustunnet, et uued omanikud neid valimatult tänavale ei tõstaks,» selgitas ta. «Juba alanud personali vähendamine tuleb lõpetada ja valitsus peab alustama uute töökohtade loomist.»

Elektrijaamade ametiühing saadab esmaspäeval Pärnojale kirja, milles nõuab kohtumist ministriga ja selgitusi töötajate tuleviku kohta.

Ponjatovski lükkas ümber väite, et elektrijaamade töötajad ei poolda Eesti Põlevkivi kaevanduste liitmist elektrijaamadega. «Ühendamine on kulutuste optimeerimiseks möödapääsmatu,» selgitas ta. «Ühendatud ettevõte suudab konkurentsi tingimustes tööhõivet paremini tagada.»

Narva Elektrijaamade ametiühing taotleb ühinemist kaevurite ametiühinguga juba enne ettevõtete ühendamist.

Põlevkivitöötajate ametiühingu juht Maido Aguri ütles, et kaevurid ühinevad protestiaktsioonidega, kui valitsus ei tagane kavast lõpetada sooduspensioni maksmine.

Sooduspensioni saavad praegu kaevurid ja tervisele ohtlikes tingimustes töötanud energeetikud, kellel on õigus minna pensionile kümme aastat enne kehtivat pensioniiga, seega 53aastaselt.

Kaevurid kardavad, et sooduspensioni kaotamisel jäävad nad sissetulekuta, kui vallandamiste käigus vanemad töölised koondatakse, ütles Aguri.

Sotsiaalministri nõunik Helju Pikhof ütles, et ministeerium kavatseb sooduspensioni kaotada, sest peab õigeks halbadest töötingimustest tingitud kulude kandmist tööandja, mitte riigi poolt. Pikhof möönis, et praeguste põlevkivienergeetika tööliste tööandjaks on riik.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Reformierakonnast Toomas Vilosius ütles, et sooduspensioni maksmist ei või jätkata palgalisana. «Kui kaevur hakkab rasketes oludes töötamise eest saama sooduspensioni, siis ei tohi ta kaevurina edasi töötada, mida seniajani sageli juhtus,» selgitas Vilosius. «Ta kas läheb pensionile või asub mõnele maapealsele tööle.»

Sotsiaalministeerium arutab koos tööandjate ja ametiühingute esindajatega sooduspensioni kaotamist juuni keskel.

Pensioniseaduse muudatus peab sotsiaalministeeriumi kava kohaselt hakkama kehtima kahe aasta pärast.

Hetkel kuum