ÄP fototoimetus • 2. juuni 1999 kell 22:00

Reaalne shanss sõda lõpetada

«Ma arvan, et praegu on olemas reaalne shanss sõja lõpetamiseks,» ütles Venemaa eriesindaja Balkanil Viktor Tshernomõrdin pärast Soome presidendi Martti Ahtisaari ja USA asevälisministri Strobe Talbottiga peetud maratonkõnelusi.

Ahtisaari oli tagasihoidlikum, kinnitades, et «kõnelused läksid edukalt».

Eile saavutatud kompromissi järgi lähetatakse Kosovosse rahvusvahelised rahuvalvejõud, millest ühe osa moodustavad NATO ja teise osa Venemaa väekontingendid eraldi juhtimise all.

«Toonitasime põhimõtet, et Kosovo on Jugoslaavia osa. Rahuvalvemissioon peab toimuma ÜRO egiidi all. Põgenikele tuleb luua ohutud tingimused oma kodudesse naasmiseks,» ütles Tshernomõrdin.

Nüüd on kõige tähtsam Jugoslaavia ja NATO vahelise kokkuleppe sõlmimine, mis puudutab Serbia vägede Kosovost väljaviimist ning rahuvalvejõudude sisseviimist. Seejärel saab välja kuulutada vaherahu.

Õhtul sõitsid Tshernomõrdin ja Ahtisaari edasi Belgradi, et esitada rahuplaani tingimused Jugoslaavia presidendile Slobodan Milosevitshile.

Ahtisaari ja Tshernomõrdini rahumissiooni peetakse viimaseks võimaluseks leida 71 päeva kestnud konfliktile diplomaatiline lahendus.

Sõit lükkus kahel korral edasi, kuna USA pool tegi viimasel minutil rahuplaani muutusi.

Autor: ÄP

Hetkel kuum