3. juuni 1999 kell 22:00

Pärnu paigutab tootmishooned linnaserva

Ühe projektina soovib linnavalitsus viia jõe äärest eemale lihakombinaadi ja rajada asemele äri- või elamupiirkonna, rääkisid linnavalitsuse ja ettevõtluskeskuse esindajad ettevõtjatele uut üldplaneeringut ja investeerimisplaane tutvustades.

Esimese ettevõttena on lennuvälja vahetus läheduses ennast sisse seadnud puidufirma AS Forester. Ettevõte on viinud sinna laod ja kogu tootmistegevuse.

Põhimõttelise nõusoleku edaspidi uuele tootmisalale kolida on andnud suusatootja AS Viisnurk, kes on tellinud sinna detailplaneeringu. Viisnurga arendusdirektori Toivo Kuldmäe sõnul on ettevõte nõus tootmise jõe äärest ära viima juhul, kui kulutused kompenseeritakse.

Pärnu linnaplaneeringu kohaselt vajab linn kõikide kavandatavate investeerimisprojektide tegemiseks miljardeid kroone. Ainuüksi linnaeelarvest rahastatuna läheb selleks 70 aastat, rääkis linnaplaneerimisameti juhataja Tanel Tuhal.

Linnavalitsus kavatseb projektide rahastamiseks kaasata välisfonde ja teisi investoreid. Projektid on suunatud peamiselt keskkonnanõuete täitmiseks. Näiteks kulutused veemajanduse ja -trasside väljaehitamiseks oleks 550 miljonit krooni, kahe uue silla ehituseks ja ühe vana remondiks läheks üle 1,3 miljardi krooni.

Jäätmekäitluse väljaarendamiseks ja uue prügila rajamiseks läheks vaja üle 100 miljoni krooni, Vändra--Pärnu gaasitrassi ehituseks 85 miljonit krooni, Via Baltica projekti raames Pärnu sadamasse ümbersõidutee rajamiseks üle 200 miljoni krooni jne. Ka kavandab linnavalitsus kahte uut eramupiirkonda. Umbes 70 villaga eramupiirkond rajatakse mere äärde ja teine Ehitajate teest linna poole.

Rannaääre suuremad investeeringud on Finest Hotel Groupile kuuluva Rannahotelli kõrvale rajatav tervise- ja spordikompleks, kümblushotell, toitlustuskoht, keeglisaal ning ASi Port Artur taastusravikeskus. Linnavalitsus ei ole maha matnud ka golfiväljaku ideed, mis on seni looduskaitsjate vastuseisu leidnud.

«Rannaäärne elamurajoon on kui kompvek,» ütles kinnisvaraprojektidega tegeleva ASi Reldor juhataja Jaak Uibu. ASi Kinnisvara Ekspert Pärnu büroo juhataja Peeter Prisk leidis, et linn on valinud elamute ehitamiseks Ehitajate tee ääres vale asukoha. «Pärnus on suur vahe, kas maja on siin- või sealpool jõge,» rääkis Prisk.

ASi FKSM juhatuse esimees Kaido Fridolin ütles, et ehitusturg on praegu madalseisus, mistõttu on kõik ehitusprojektid ettevõttele vajalikud. Samas tunnistas ta, et Pärnu puhul võib suurematest ehitustest rääkida alles paari aasta pärast.

Käimas on planeeringualased läbirääkimised linna ümbritsevate valdadega, seejärel pannakse üldplaneering avalikult välja ettepanekute tegemiseks.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum