ÄP fototoimetus • 20. juuli 1999 kell 22:00

Venemaa süüdistab Nestet kartellikokkuleppes

Venemaal on see esimene kord, kus valitsus välismaise firma konkurentsiküsimustes kohtusse kaebab ning kus süüdistuse aluseks on riigis kehtiv konkurentsiseadus.

Aprillis-mais kannatasid Peterburi bensiinijaamad kütusedefitsiidi käes ning tanklaketid kasutasid võimalust kahekordseks hinnatõusuks.

«Seaduse järgi on meil õigus kahju korvamiseks nõuda kuni 10 protsenti firma varadest,» ütles Ilja Juzhanov konkurentsiküsimustega tegelevast ministeeriumist.

Kahju suuruse on Vene pool lubanud kindlaks määrata selle nädala jooksul. Osa summa tasumist võivad ametivõimud nõuda kohe. Kui firma ei maksa, võivad ametivõimud selle tegevuse peatada.

Neste turundusjuht Mati Oksanen kinnitas kartellisüüdistust, kuid lisas, et mustas nimekirjas on kõik piirkonnas tegutsevad bensiinimüüjad. Oksaneni sõnul on süüdistused alusetud, ent siiski murettekitavad. «Kõiki süüdistusi tuleb võtta tõsiselt, sest Vene ametivõimud võivad sanktsioone kehtestada väga erinevatel põhjustel,» ütles ta.

Neste on ka varem Peterburi kohtus käinud seoses Peterburi haru asedirektori Valeri Mandrõkini mõrvaga. Selle põhjuseks arvati Neste keeldumine kartellikokkuleppega liituda.

Läinud aastal ulatus Fortumi käive Balti riikides, Poolas ja Loode-Venemaal 2,2 miljardi Soome margani. Piirkonnas asuvast sadakonnast tanklast on 21 Venemaal. Neste St. Petersburgi aastakäive on 250--300 miljonit marka.

Autor: ÄP

Hetkel kuum