12. august 1999 kell 22:00

Tallinn lükkab salaalkoholiärile hoogu

Tallinna linnavalitsus koostab uut alkoholi jaemüügi korda, mis keelustab pealinnas öise alkoholimüügi.

Äripäev ei toeta öise alkoholimüügi keelustamist.

Tallinna politseiprefekt Helmut Paabo põhjendab müügikeeldu vajadusega piirata salaviina ja kuritegevuse vohamist pealinnas.

Politseijuhi sõnul näitab viimase seitsme kuu statistika, et kõige rohkem on Tallinnas suurenenud raskete kehavigastuste tekitamine, vägistamine, röövimine ja huligaansus. «Neid kuritegusid tehakse tavaliselt just alkoholijoobes,» väidab Paabo.

Paabo viimases väites ei ole põhjust kahelda, kuid toimetus ei usu, et vägijookide keelustamine vähendab alkoholi müüki ja seega kuritegevust. Ööseks panevad oma uksed kinni ausad kaupmehed, mis tähendab, et öötundidel saab Tallinnas uut hoogu must alkoholiäri.

On naiivne arvata, et uue korra kehtima hakkamine kaotab nõudluse. Kui on aga olemas nõudlus, siis leidub alati ka pakkujaid. Uuesti tuleb müügile Nõukogude ajast tuttav taksoviin.

Kuna ausal teel pole võimalik enam öösel alkoholi osta, siis aitab uus kord kergitada salaviina hinda ja nii suurendab linnavalitsus illegaalse äri kasumeid. Lisaks sellele, et linnavalitsus tõstab osa ausate jaekaupmeeste tulust kurjategijate tasku, annab uus kord hoobi legaalsetele alkoholitootjatele ning lõpptulemusena halveneb riigi maksutulude laekumine.

Äripäev toetab salaviinavastast võitlust ja sellepärast olemegi uue alkoholi jaemüügi korra vastu. Öise alkoholimüügi keelamise asemel peab tõhustama politsei ja linnavalitsuse tööd ning muutma rangemaks karistusi.

Helmut Paabo tõi kolmapäeval toimunud Tallinna linnavalitsuse istungile neli kilekotitäit salaviina. Seega on politsei salaviina müügikohtadest väga hästi teadlik. Nendele müügikohtadele on kauplemisload väljastanud linnavalitsus.

Olemasolevat korda tuleb muuta nii palju, et salaviina müüvate kauplemiskohtade litsentsid saab kohe tühistada. Kehtivaid seadusi aga nii, et selliste müügikohtade omanikke ning teisi salaviinaäriga seotud inimesi on võimalik hakata halduskorras lühiajalise arestiga karistama.

Lühiajalist aresti ja trahvide suurendamist võiks kasutada näiteks veel sõidukijuhtide suhtes, kes ületavad oluliselt (enam kui 20 km/h) lubatud kiirust. See vähendab kiiruseületajate arvu ja võimaldab praegu radariga põõsastes passivad politseinikud panna võitlema salaviinaäriga.

Hetkel kuum