ÄP fototoimetus • 23. august 1999 kell 22:00

Soome ründab Eesti tulumaksuvabastust

Kui Eesti kehtestab ettevõtetele nullmääraga tulumaksu, nõuab Soome tõenäoliselt 1993. aastast kehtiva riikidevahelise topeltmaksustamise vältimise seaduse revideerimist, kirjutab Soome Kauppalehti. Soome rahandusministeeriumi valitsussekretäri Antero Toivaneni väitel võib Soome Eestiga sõlmitud lepingu tühistada, mis oleks poliitiliselt karm samm.

«Praegu mõtleme, kas me üldse hakkame uue lepingu üle läbirääkimisi pidama,» lausus Toivanen ajalehele. «Maksuseaduse muutmise järel meenutab Eesti juba maksuparadiisi. Soome maksupoliitika kohaselt me teatavasti sääraste riikidega lepinguid ei sõlmi.»

Soome asjatundjate arvates võiks alternatiiviks olla kompromiss, mille kohaselt Eesti ei kaota ettevõtte tulumaksu, vaid alandab seda mõõdukamates piirides.

Soome Tööstuse ja Tööandjate Keskliidu juhataja Tero Honkavaara peab võimalikuks, et ettevõtte tulumaksu alandamise järel võib osa Soome firmasid tootmise Eestisse üle kanda ja asutada siin oma tütarfirmad. Tootmist on võimalik viia mujale seetõttu, et maksuparadiisi kohta käiv Soome seadus tootmist ei käsitle.

Elcoteqi tegevdirektor Tuomo Lähdesmäki väidab samas, et Eestis on Elcoteqi tootmismahu kasv olnud orgaaniline ja tulumaksu kaotamine seda ei mõjuta.

Pauligi tegevdirektor Rauno Paajanen kinnitas, et seni, kuni Eesti tulumaksuseadusesse pole ettevõtete tulumaksust vabastamist sisse kirjutatud, firma ühtki otsust sellega seoses ei langeta.

Eesti rahandusministri nõuniku Terko Jakobsoni kinnitusel on Soome süüdistused, et Eesti ettevõtete tulumaksuvabastus läheb Euroopa Liidu maksupoliitikaga vastuollu, alusetud. Kuna Euroopa Liidu liikmesriikide ja kandidaatriikide maksusüsteemi ei reguleerita praegu ühegi ettekirjutusega, on Eestil maksude kehtestamise osas vabad käed, väitis ta.

Jakobsoni sõnul võisid Soome ametnike arvamust mõjutada Euroopa sotsiaaldemokraatide varasemad ettepanekud hakata ka tulumaksu Euroopa Liidu direktiividega reguleerima. Sellised spekulatsioonid ei ole seni Euroopa Liidus rakendust leidnud.

Jakobson märkis, et Soome ja Eesti vahelise topeltmaksustamise lepingu võimalik tühistamine on Soome valitsusametnike väga jõuline avaldus. Ta väitis, et selle aluseks ei saa mingil juhul olla ettevõtete tulumaksust vabastamine Eestis.

Kuna Eestis säilib tulumaksukohustus dividendidele ja erisoodustustele, raamatupidamise aruandluse kohustus, avalikud registrid ja maksuhaldurite infovahetus, ei saa Eestit kuidagi maksuparadiiside hulka liigitada, rääkis Jakobson.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ei nõustunud samuti, et Euroopa Liidu maksupoliitika tõttu jääb ettevõtete tulumaksuvabastus Eestis lühiajaliseks. «Euroopa Liidu ühegi ettekirjutustega maksusoodustus vastuollu ei lähe,» ütles Ligi.

Ligi sõnul on selliste avalduste taga kadedus, mida võis juba ettevõtete tulumaksust vabastamise idee tekkides ette näha. «Ettevõtete maksusoodustus annab Eestile konkreetse eelise,» lausus Ligi. «On täiesti loomulik, et riigid, kust seetõttu kapital välja voolab, muutuvad kadedaks.»

Koalitsiooninõukogu otsustas eelmisel nädalal kaotada aastavahetusest Eestis ettevõtte tulumaks, kui ettevõte investeerib oma kasumi. Reformierakonna tulumaksuseaduse eelnõu läheb riigikogus esimesele lugemisele septembris. Seaduse kehtima hakkamiseks uuest aastast peab see olema vastu võetud enne riigieelarve heakskiitmist riigikogus.

Eesti ettevõttemaksustus.

Eesti valitsus kavatseb tuleva aasta algusest alandada ettevõtte tulumaksu praeguselt 26 protsendilt nullile. Maksusoodustuse eesmärgiks näib olevat meelitada Eestisse investeeringuid, kui kodumaistest investeeringutest on endiselt nappus. Kui Eesti tahab tulevikus saada Euroopa Liidu liikmeks, siis maksuparadiisi mudel teda vaevalt selles aitab, kuna maksuseadused tuleb ELi nõuete järgi kohandada juba õige aegsasti.

Autor: ÄP

Hetkel kuum