31. august 1999 kell 22:00

Gaasi kallinemist pole oodata

«Meil on Gazpromiga pikaajaline tarnete kokkulepe gaasi mahtude peale, gaasi hind vaadatakse igal aastal läbirääkimiste käigus üle,» ütles Zagrebailov.

Tema sõnul pole Gazprom seni kunagi teinud ettepanekut Eestile müüdava gaasi hinda tõsta, viidates mingitele uutele oludele Venemaal.

Zagrebailov selgitas, et võrreldes läände müüdavate gaasikogustega on tarnemaht Eestisse väga väike ning Gazpromil pole vaja ilmtingimata siinsel turul hinda tõsta, sest põhikasum tuleb mujalt.

«Ma ei usu, et Venemaa valitsus võtaks vastu sellise otsuse, mis gaasi ekspordi täiesti kasutuks teeks, sest see on reha, mis lööb riiki ennast,» märkis ta.

Zagrebailovi sõnul käivad Eesti Gaasil parajasti Gazpromiga läbirääkimised järgmise aasta gaasi hinna üle.

«Gaasi puhul sõltub palju just masuudi hinna kujunemisest. Näiteks tänavu on gaasi hinda meie initsiatiivil juba paar korda langetatud, sest masuudi hind oli väga madal,» rääkis ta.

«Praegu tuleb oma huvide eest võidelda eelkõige naftafirmadel. Vene turul on suur puudus bensiinist ja masuudist, gaasiga sellist probleemi ei ole,» lisas ta.

Venemaa valitsus näeb järgmise aasta eelarveprojektis ette kehtestada maagaasile eksporditoll 3 eurot 1000 kuupmeetri kohta.

Venemaa gaasifirmade hinnangul muudaks tolli kehtestamine gaasiekspordi ebarentaabliks. Ka nõrk siseturg ei suudaks ettevõtetele kasumit tagada ning kokkuvõttes jääb riik ilma suurtest tuludest.

Venemaa üritas kehtestada gaasi eksporditolli ka selle aasta alguses, kuid sellest loobuti.

Autor: BNS

Hetkel kuum