Toomas Truuverk • 14. september 1999 kell 22:00

Telekomi aktsia läks vabalangusse

Telekomi aktsia järsk langus eile pärastlõunal kukutas ÄP indeksi börsipäeva lõpuks ligi 3 protsendiga miinusesse, 314,64 punktile.

Kawe Kapitali juhataja Kristjan Hänni ütles BNSile, et Telekomi aktsia viis 4,9protsendise kukkumiseni kohalike investorite müügisurve. Hänni sõnul sai langus alguse ühest-kahest investorist, kes otsustasid positsioonidest loobuda. Samas nägid Reuters'ile börsipäeva kommenteerinud maaklerid languse põhjusena ikkagi Londoni börsi.

Raske öelda, kumb endiselt käsikäes liikuvatest turgudest -- London või Tallinn -- eile Telekomi aktsiale rohkem mõju avaldas. Igatahes oli langus mõlemal turul eile omavahel seotud, sest Tallinna börsi sulgemise järel stabiliseerus Telekomi aktsia hind ka Londonis. Kell 18.00 Eesti aja järgi oli Telekomi aktsia hind Londonis ümberarvutatult 86 krooni. Neli tundi varem sulgus aktsia Tallinna börsil 87,5 kroonil.

Mis Telekomi aktsiaga juhtuma hakkab, on äärmiselt raske prognoosida. Hinda määravad hetkel investorite emotsioonid ja rahavajadus. Ettevõtte fundamentaalnäitajad aktsia hinnale praegu erilist toetust avaldada ei suuda.

Reuters suutis eile kelleltki Autolivist välja meelitada, et Norma aktsiate ostutehing sõlmitakse kahe nädala jooksul ja 50% aktsiate hind jääb 300--400 miljoni krooni vahele ehk 45--60 kroonile aktsia eest. Midagi väga üllatavat teates siiski ei ole. Nii tähtaja kui ka aktsia pakutud hinnavahemiku teemal on varem spekuleeritud ja seetõttu börsil täna erilist reaktsiooni oodata ei ole.

Turuosalised loodavad mõningat elavnemist börsil seoses täna keskpäeval avaldatavate kommertspankade augusti majandustulemustega. Samas prognoositakse, et pankade tulemused üllatusi ei paku. Ilma üllatusmomendita jääb aga elevus turul ilmselt üürikeseks ja börsisüsteemi käive kuivab taas.

Hetkel kuum