Kaja Koovit • 16. september 1999 kell 22:00

Välisfondid loobuvad Telekomi aktsiast

Telekomi aktsiaga alustati eile kauplemist 86 krooni tasemel, kuid juba enne keskpäeva langes aktsiahind alla toetavat 85 krooni taset, millega müüdi aktsiaid avalikus müügis. Kauplemise käigus langes aktsiahind isegi 80,25 krooni tasemele, kuid päeva lõpuks tõusis tagasi 82,25 kroonini.

Aktsia hinnalanguse põhjustas välismaalt tulev müügisurve, Londonis on Telekomi aktsiat müümas mitmed varahaldusfirmad, rääkis Suprema analüütik Veikko Maripuu.

«Londonis on tegemist suure fondi müügiorderiga. Kui otsus on vastu võetud, müüvad nad ka 70krooniselt hinnatasemelt,» ütles Svenska Handelsbankeni maakler Janek Moik.

Maripuu sõnul võimendavad aktsiahinna langust sündmused Venemaal. Kui lääne investor mõtleb, mida Ida-Euroopa positsioonidega teha, siis Venemaa sündmused mõjuvad katalüsaatorina ning regiooni investeeringutest ollakse valmis kahjumiga väljuma, rääkis Maripuu.

Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk ütles uudisteagentuurile BNS, et aktsiahinna languse põhjuseks on aasta 2000 kardetav tehnoloogiaprobleem, mille kartuses välisfondid võtavad oma raha Kesk- ja Ida- Euroopa aktsiatest välja.

«Fondijuhtide hulgas on maad võtnud veendumus, et raha tuleb välja võtta,» rääkis Reisenbuk. Samas on ka neid, kes tahavad seda protsessi ennetada ja tulevad veel varem müüma. «See, mis praegu toimub, võimendab protsessi, sisuliselt on tekkinud juba paanika,» ütles Reisenbuk.

Moigi sõnul näitab praegu turul toimuv lääne investorite suhtumist Eesti turgu. Kui ma olen välisinvestor, ei saa ma Eesti turu väikeste käivete juures midagi teha. Kui ma ei saa midagi teha, tulen ma investeeringust välja, põhjendas välisinvestorite käitumist Moik.

«Aktsia käibed Tallinna börsil on naeruväärsed, kohaliku turu aktiivsus on aga välisinvestorile põhiline usaldusväärsuse näitaja,» möönis ka Maripuu.

Londoni jaoks ei ole 85kroonine IPO hinnatase oluline näitaja, sest sellest tasemest langes aktsiahind allapoole juba septembri alguses, märkis Maripuu.

Tema sõnul on aktsia praegusel hinnatasemel atraktiivne ning institutsionaalsed investorid peaksid hakkama aktsia vastu huvi tundma.

Samas möönis Maripuu, et Telekomi aktsia väike likviidsus muudab olukorra ebasoodsaks ka neile investoritele, kes tahaksid praegusel hinnatasemel aktsiasse investeerida. Kui tahetakse osta 100 000 aktsiat, mis iseenesest pole mingi meeletu kogus, siis selle kokkusaamisega on suuri raskusi, põhjendas Maripuu langust pidurdava ostuhuvi puudumist.

Vt. ka Telekomi aktsia hind langes IPO hinnatasemest läbi

Hetkel kuum