6. oktoober 1999 kell 22:00

Elame ja tegutseme seadustühimikus

Eilse ÄP esikaanel teatatakse üllatuslikult, aga õigesti, et hooneregistrid tegutsevad Eestis ilma igasuguse õigusliku aluseta. Samuti ei reguleeri aadresside korraldamist Eestis ükski õigusakt. Need faktid jahmatavad küllap suurt hulka inimesi.

Paraku hämmastas mind eilse ÄP 5. küljel avaldatud maavaidluse teemalise kirjutise alatoon, et kogu selle riigis tekitatud reguleerimatuse taustal peab ainsana kannatama Bekkeri sadamas tegutsev Rasmusson OÜ. Linnavalitsuse sisekontrolli teenistusliku juurdluse aktis leidub ettepanek, et hooneregister peaks tühistama kahe aasta eest tehtud aadressimuudatuste kanded Marati ja Klaasi tänava kruntide osas. Kas linnavalitsus annab aru, kui palju hooneregistri kandeid tuleks samal põhjusel nullida? Pealegi on ju seesama linnavalitsus linnaplaneerimisametis dokumente allkirjastades ja pitsatitega kinnitades avaldanud oma tahet Marati tänava kruntide muutmisel.

Teine asi, mis mind eilset ÄP artiklit «Endel Sifil on Bekkeri sadamas seadusevastased krundid» lugedes hämmastas, oli Balti Baasi pankrotihalduri Ly Müürsoo tegevus. Selmet võlausaldajate huvide eest seista, proovib pankrotihaldur kõigiti segada Bekkeri sadama arendamist.

Väga kahetsusväärne, et sadam on koormatud üle paarikümne kohtuvaidlusega. Ent see tähendab, et hagi tagamise määruse järgi tuleb sadamas säilitada status quo, st tehingud ja toimingud on keelatud. Müürsoo peaks selle faktiga kursis olema. Seda veidram tundub, et pankrotihaldur kutsub avalikult üles kohtu määrust rikkuma ja ahvatleb linna seadust väänama.

Kui Ly Müürsoo on asunud Bekkeri sadama krundistamise vastu võitlema, siis ta ei tea, et krundistamise tegi Balti Baas juba 1997. a suvel. OÜ Rasmusson alustas Bekkeri sadamas tegevust aga 1998. a algul. Kui pankrotihaldur on kursis kehtiva õigusega, siis ei saa ta kuidagi silma kinni pigistada tõsiasja ees, et 1997.a tehtud haldustoiminguid sai vaidlustada ühe kuu jooksul. On 1999. a sügis.

Tänu vaidlustele Bekkeri sadama üle said meie riigi kodanikud ja linnaelanikud teada, millises seadustühimikus me elame ja tegutseme. Teisalt on kõigi linlaste huvides Bekkeri sadam korralikult tööle panna linlastele tööd ja leiba andes. Balti Baasi seaduslike varade väärtus ei vähene Bekkeri sadama arendamise käigus. Vastupidi, iga sadamasse paigutatud kroon tõstab ka Balti Baasi pankrotivara väärtust.

Meie visiooni järgi tuleb Bekkeri sadamast kaasaegne ja efektiivselt töötav sadam, milleni jõudmiseks kavatseme investeerida sadu miljoneid kroone. Sadama arendamise käigus tahame anda oma panuse Tallinna ühe looduslikult kaunima, kuid unarusse jäetud Kopli piirkonna taaselustamiseks.

Hetkel kuum