ÄP fototoimetus • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Ärihaid jahivad USA kapitali

Vene päritolu Tjumen Nafta suurosaniku Leonard Blavatniku osava lobby-töö tulemusel kinnitab USA Export-Import Bank firmale varsti ligi 500 miljoni dollarilise laenupaketi, mis aitab sel finantseerida vägikaikavedu Briti-Ameerika naftakompaniiga BP Amoco.

Kui kerge teenimise võimalused Venemaal kokku kuivasid, pöörasid kohalikud ärihaid oma pilgu USAsse. Kapitali jahil on käinud nii meediamagnaat Vladimir Gusinski kui Boriss Berezovski. Imago poleerimiseks on palgatud suhtekorraldajad Daniel J. Edelman Inc, Hill and Knowlton ja Burson-Marsteller, advokaadi- ja lobby-firmad Akin, Gump ja Verner, Liipfert ning New Yorgi investeerimispangad.

«Sidemed Ameerikas on äärmiselt olulised,» ütles Blavatnik. Koos sugulaste ja äripartneritega on ta alates 1996. aastast annetanud USA kongressi esindajatekoja rahvusvaheliste suhete komitee esimehele Benjamin A. Gilmanile vähemalt 20 000 dollarit. Tema New Yorgis asuv firma Access Industries andis mullu teist nii palju esindajatekoja vabariiklaste kampaania rahastamiseks ning läinud kuul veel 20 000 vabariiklaste rahvuslikule komiteele.

Strateegia on vilja kandnud -- tänu Gilmani toetusele ja firma Akin, Gumpi lobby'le garanteerib Ex-Im Bank Tjumen Naftale 489 miljoni dollari eest laene, ehkki lõviosa USA laenudest on Vene pankade kokkuvarisemise, juhtimisvigade ja korruptsiooni tõttu juba enam kui aasta peatatud.

Krediitide kindlustamisega on Blavatnik üle kavaldanud tõelise Koljati -- BP Amoco, mis püüab Venemaal meeleheitlikult kaitsta oma huvisid T?ernogornefti naftaväljas, mida himustab ka Tjumen Nafta. BP-Amoco väidab, et Tjumeni ülevõtutaktika on ebaaus ning ohustab BP Amoco investeeringuid Venemaale. 571 miljonit dollarit, mis firma maksis 10protsendilise osaluse eest Sidankos, on seni suurim Venemaale tehtud välisinvesteering.

Mõlema poole lobby ulatub kongressi komiteedest asepresident Al Gore'i ja Venemaa ning Suurbritannia liidriteni välja. Briti peaminister Tony Blair hoiatas oma 7. septembri kirjas Vene ametivõimudele, et kui BP investeeringu kaotab, võib see teisedki välisinvestorid Venemaast eemale peletada.

Koos Venemaa ühe juhtiva oligarhi Mihhail Friedmaniga Alfa-Bankist omandas Blavatnik 1997. a kontrollosaluse Tjumen Naftas ning ülirikkas Samotlori naftaväljas, mis nõukogude ajal tootis sama palju kui Kuveit ja Iraak kokku. Kui USA laenudega tootmistehnoloogiat täiustada, saab seal tootmist jätkata.

BP Amocoga käib võitlus pankrotistunud valdusfirma Sidanko varade üle. BP, mis soovib oma investeeringut päästa, on esitanud ettepanekud firma võlgade restruktureerimiseks. Tjumen Nafta kasutas aga olukorda vaenuliku ülevõtupakkumise tegemiseks Sidankole kuulunud Kondpetroleumile, mille firma läinud nädalal 52 miljoni dollari eest ära ostis. Kondpetroleumi 609,5 miljonile tonnile hinnatud naftavarude juures teeb see barreli hinnaks vaid 1,2 USA senti. Nüüd tahab Tjumen Nafta osta ka teist Sidankole kuuluvat firmat T?ernigorneft.

Autor: ÄP

Hetkel kuum