ÄP fototoimetus • 9. november 1999 kell 22:00

Leedus on populismil lõpp

«Tulevased otsused ei pruugi rahvale meeldida, aga me ei saa endale rohkem populismi lubada,» ütles peaminister Andrius Kubilius Leedu parlamendis.

Esimese sammuna on uus konservatiivide ja kristlike demokraatide valitsus teinud ettepaneku peatada rublahoiuste hüvitamine, mida nad valimistel lubasid, umbes kaheks aastaks, nagu seda soovitab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF). Seni on riik kulutanud rublahoiuste hüvitamisele 1,324 miljardit litti erastamisfondi raha. 1. novembriks oli erastamisfondis hoiuste hüvitamiseks alles veel 429 miljonit litti. Enam kui miljonile hoiustajale oli hiljemalt 2001. aastaks plaanis välja maksta kokku 3,562 miljardit litti.

Majanduses tuleb uuel valitsusel rakendada karme säästuabinõusid.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) suhtub MNi ja Williamsi tehingusse väga kriitiliselt, sest see koormab riigieelarvet. IMF on lubanud laenudega viivitada, kuni selguvad valitsuse eelarvekärped. Reitinguagentuur Standard & Poor's on hoiatanud, et võib Leedu krediidireintingut alandada, kui poliitiline tüli naftatehase ümber jätkub.

Mazheikiai Naftal, mille aastane tootmismaht on 15 miljonit tonni naftatooteid, on riigi majanduses oluline koht, sest see annab umbes 10% riigi sisemajanduse kogutoodangust. Viimasel ajal on aga MNi töö olnud pidevalt häiritud, sest Venemaa naftafirma soovib jätkuvalt saada MNi osanikuks ning kasutab naftatarnete peatamist surveavaldusena. Pärast seda, kui Leedu sõlmis nädal tagasi Williamsiga müügilepingu, on tootmine MNis nafta puudusel jälle katkenud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum