ÄP fototoimetus • 28. november 1999 kell 22:00

Euro veereb allamäge

Madalaim kurss reedel oli 1,007 dollarit eurost, mis päeva lõpuks stabiliseerus 1,01 dollari tasemel.

Ühisraha on käibeletuleku hetkest, mil euro maksis 1,17 dollarit, odavnenud umbes 14%. Jaapani jeeni suhtes on langus olnud ligi 20%.

Euro viimane kukkumine vallandus kolmapäeval, kui USA III kvartali SKT näitajaid korrigeeriti 4,8% asemel 5,5 protsendile.

«Viimaste päevade arengu taga on pigem dollari tugevus kui euro nõrkus,» kommenteeris Euroopa komisjoni pressiesindaja Gerassimos Thomas.

Samas sigines euro langusse läinud nädalal uus element. Nii Saksamaa kui Prantsusmaa poliitikud sekkusid aktiivselt erasektori äritehingutesse, millele turud hea pilguga ei vaadanud.

Kõigepealt hoiatas Saksa kantsler Gerhard Schröder mobiilsidefirma Mannesmann vaenuliku ülevõtukatse eest, mis kantsleri sõnul «hävitavat firma kultuuri».

Briti Vodafone AirTouch pakub oma Saksamaa konkurendi eest 129 mld dollarit.

Järgnevalt aitas Schröder kokku panna 425 mln dollari suuruse abipaketi Saksa ehituskontserni Philipp Holzmann päästmiseks, mis annab koos allhankijatega tööd 70 000 sakslasele. Valitsuse sekkumine päästis firma vastutusest oma ebaõigete otsuste eest.

Samal ajal keelustas Prantsusmaa valitsus alkoholi- ja joogifirmale Pernod Ricard kuuluva karastusjoogi margi Orangina müümise Coca-Colale, väites, et see annab USA hiiglasele prantsuse turul liiga tugeva positsiooni. Ka seda tõlgendati kui jämedat sekkumist kodumaise erasektori äritehingutesse.

«Investorid on mures, et eurotsooni riigid ei võta tõsiselt oma ettevõtlus- ja maksusüsteemi restruktureerimist, et muuta see rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliseks,» ütles Jens Dallmeyer Deutsche Bankist.

Investorid viivad oma raha Euroopast välja, et paigutada see USA aktsiaturule ja Jaapanisse, kus märgid majanduskriisi lõppemisest on vallandanud samuti hoogsa börsitõusu.

Turu kõhklusi pole leevendanud ka Euroopa keskpanga (ECB) ametnike vastukäivad avaldused.

ECB juht Wim Duisenberg ütles reedel ajalehes Financial Times avaldatud intervjuus, et näeb põhjust muretsemiseks, kui euro langemist jätkab. Kuid seda mitte majanduslikel põhjustel, vaid euro usaldusväärsuse kahjustumise pärast ELi kodanike silmis.

Samas ütles panga juhatuse liige Eugenio Domingo Solans neljapäeval otse välja, et pangal pole kavatsust tugiostudega euro kurssi toetada.

Ka Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juht Michel Camdessus ütles laupäeval, et euro langus dollariga samale tasemele «ei oleks katastroof». «Muretsemiseks ei ole põhjust, kui taoline olukord ei jää püsima pikaks ajaks või kui euro kukkumine järsult ei kiirene,» ütles Camdessus.

Autor: ÄP

Hetkel kuum