Tiit Elner • 2. oktoober 2000 kell 22:00

Kelle oma on suurim jaemüüja?

ETK süsteemi möödunud aasta jaekaubanduse käive oli ligi 3 miljardit krooni. Olulise osa sellest annavad suurpoed Tallinnas, kus tarbijate ühistutel ajalooliselt mängumaad ei olnud. Eesti Tarbijateühistu Keskühistu (ETK) juhatuse liikme Mihkel Simsi sõnul on ühistule kuuluvate Tallinna suurpoodide mõte aidata kasvatada mahtu, seega saada sisseostul paremaid hindu ja mitte jääda eemale suurimast kohalikust jaeturust.

Praegu on järjekordne Maksimarket valmimas linna piiril Pärnu maantee ääres.

Eesti esimene läänelikes mõõtmetes suurpood, Tihniku tänava Maksimarket on kõrvalise asukoha tõttu tihedas konkurentsis alla jäämas.

ETK-le kuuluvad ka kaubamärgid Konsum ja Edu ning nende kõigi varustaja ETK Hulgi.

Mihkel Sims räägib palju ühistegelikust ideoloogiast ja vähe ärist. Ta rõhutab, et ühistu tegevuse eesmärk ei saagi olla kasumi teenimine. Simsi sõnul ei tohiks ühistu ideoloogia puhul olla põhjust liitumiseks mõne kasumit taotleva äriühinguga.

Ühistu varade omanikud on liikmesühistute umbes 30 000 liiget. Täpset numbrit saada on võimatu. 27 liikmesühistu osamaksud keskühistus on formaalsed, igaüks 5000 krooni. Ühistu osamaksud annavad kokku 135 000 krooni, omakapital on Simsi sõnul 180 miljonit krooni.

Dividende liikmed ei saa. Tulu peab omanikeni jõudma ostuboonustena. Simsi sõnul jõudis möödunud aastal süsteemis tarbijani ostuboonuseid 17 miljonit krooni. Keskühistu mullune käive oli 19 miljonit krooni ja kasum poolteist miljonit krooni 242 miljoni kroonise bilansimahu juures. Süsteemi kasum kokku oli 37 miljonit krooni.

Simsi varasema karjääri hulka kuulub Keila Panga asutamine ja juhtimine. Ambitsioonikalt alustanud pank ühendati 1995. aastal Virumaa Kommertspangaga, millest edasise ühinemisega sai Eesti Maapank. Hiljem ei olnud maapankureil selle kohta, mille nad Keila Pangast kaasa said, head sõna öelda. Sims tuli pangandusest valutult välja. Peale Keila mehe Simsi kuuluvad ETK juhatusse Raimond Lunev Haapsalust ja Jaan Koppel Vändrast.

Läbi üheksakümnendate aastate on keskühistu müünud endise ETKVLi kinnisvara ja tootmisettevõtteid. Muuseas müüdi keemiatoodete valmistaja AS ETK Orto ja AS ETK Auto, kus alustas oma karjääri Jüri Mõis. Kinnisvara Tallinna südalinnas Narva maantee alguses haldab AS ETK Majad.

Vähesed Eesti ettevõtted võivad kiidelda asutamisaastaga 1917 nagu ETK. Mihkel Sims meenutab, et ühistu vorm on alguse saanud tarbijate koondumisest, et ühiselt ostetava kaubaga konkureerida erakaupmeeste hindadega. Vahepealsete aastatega on ühistu mõte sedavõrd hägustunud, et liikmekaarti rahakoti vahel kandev tarbija ei tunne end tihti enam omanikuna ega viitsi ühistu koosolekuil osaleda.

Seni piirab seadus tulundusühistute, kelle hulka kuulub ka ETK ja tema liikmesühistud, õigusliku vormi muutmist. Praegu riigikogus arutusel olev seadus muudab selle lihtsamaks. ?Minuni on jõudnud ka arvamus, et ümberkujundamise piirangu kaotamine viib enamiku praeguste ühistute kadumisele. Isiklikult ei hinda ma olukorda nii kriitiliseks,? ütleb üks uue tulundusühistu seaduse autoreist, jurist Andres Vutt. Ta tõdeb, et ETK puhul võib tegu olla majanduslike, kuid mitte juriidiliste küsimustega.

Andres Vuti sõnul välistab seadusesse kirjutatud dividendi maksmise piirang võimaluse, et ühistusse tehtaks nn portfelliinvesteeringuid.

Uus seadus piirab omanikutulu määra reeglina tavalise pikaajalise pangahoiuse intressi suurusega.

Kaubandusspetsialistid prognoosivad järgmisel aastal jaekaubandusturu korrastamist, mille lõppedes peamiselt Skandinaavia suured kauplusteketid Eestis jõudsalt kasvavad ning söövad välja väikekaupmehed.

ETK suurpoodidel tuleb konkureerida üha enamate kaubanduskeskustega.

ETK turundusdirektor Toomas Danneberg on prognoosinud turu korrastumist järgmise aasta teiseks pooleks, siis peaks selguma ka suuremate konkurentide täpsemad positsioonid. ETK tahab enda teatel säilitada vähemalt viiendiku jaekaubandusturust.

Tänavu sõlmisid ETK, Soome tarbijate keskliit ja Foodbaltic OY Prisma hüpermarketite koostöö eellepingu.

Sügisel lähevad Prisma kaubamärgi alla Rocca al Mare Maksimarket ja Sikupilli kvartalis avatav kaubanduskeskus.

Hetkel kuum