Kristina Traks • 11. oktoober 2000 kell 22:00

Laar: karistame turu omanikku

?Tõsiselt tuleb üle vaadata seadusepunktid, mis sätestavad rendileandja vastutuse,? ütles Laar pärast eilset nõupidamist kultuuriministri, siseministri, Tallinna linnavalitsuse ja politsei esindajatega. ?Kui vaja, tuleb turuomanike vastutama panemiseks muuta seadusi,? lisas ta.

Eesti Autoriõiguste Kaitse Organisatsiooni tegevdirektor Ilmar Härg ütleb, et praegu puudub täielikult võimalus panna piraatkauba müümise eest vastutama müügipinna rendileandja. ?Vastutusele saab küll võtta prostitutsiooniga tegeleva salaurka pidaja ja majaomaniku, kelle majas valmistatakse narkootikume, kuid mitte piraatkaupa müüva turu omanikku,? rääkis Härg. ?Kuna aga seadustesse on vaja teha põhimõttelisi muudatusi, ei usu ma, et midagi selles vallas kiiresti muutub. Muidugi, kui asjasse sekkub jõuliselt valitsus, võivad tulla ka kiired muutused.?

Härg ütles, et rendileandja vastutama panek lahendaks suures osas piraatkauba müümisega seotud probleemidepuntra.

Kadaka turgu haldava ASi Combinent juhatuse esimees Aivar Leinemann ütles, et nende tegevus on praegu seaduslik ja kui tehaksegi mingid seadusemuudatused, küll nad siis neid järgivad. ?Kui te tahate midagi piraatluse kohta küsida, siis pöörduge turumüüjate poole, meie piraatlusega ei tegele,? ütles Leinemann.

Laari sõnul peavad ka kohalikud omavalitsused rohkem näitama oma hoiakut piraatluse vastases võitluses, sest kui piraatidega võitlevad ainult politsei ja toll, jääb see vaid kampaaniaks. ?Näiteks peaks Tallinn üle vaatama kauplemislubade väljaandmise korra,? rääkis Laar. ?Oluliselt tuleb tõsta piraatlusega seotud kriminaalasjade menetluskiirust, sest praegune praktika näitab, et menetlemise aegluse tõttu osa asju lihtsalt aegub.?

Kahe nädala pärast peavad siseministeerium, kultuuriministeerium, Tallinna linnavalitsus ja Tallinna politseiprefektuur esitama valitsusele konkreetsed ettepanekud, kuidas tõkestada piraatlust.

Soomlaste uuringu kohaselt tuuakse Eestist aastas Soome 1,7 miljonit piraatheli- või videosalvestist ja mänguplaati. Seega toovad põhjanaabrid Kadaka turule aastas paarsada miljonit krooni.

Esimese poolaastaga koostas politsei 42 haldusõigusrikkumise protokolli ja algatas 41 kriminaalasja piraattoodetega kauplemise eest. Enamik neist juhtumitest puudutab Kadaka turul kauplevaid firmasid.

Hetkel kuum