Kaja Koovit • 18. oktoober 2000 kell 22:00

Hansapank rõõmustas tulemustega osanikke

Hansapanga Grupp teenis eile avaldatud tulemuste kohaselt kolmandas kvartalis 323 miljonit krooni kasumit. Selle aasta üheksa kuuga on grupp teeninud 933,9 miljonit krooni puhaskasumit.

?Avaldatud tulemused olid palju paremad, kui ootasime,? tunnistas investeerimispanga Suprema analüütik Paavo Põld, kes varem prognoosis liiderpanga kolmanda kvartali kasumiks 250?260 miljonit krooni. ?Alahindasime panga tulubaasi suurenemist seoses laenuportfelli suurenemise ja eurointresside tõusuga,? märkis Põld.

?Ootasime intressimarginaalide mõningast kahanemist, aga selgus, et puhas intressimarginaal ei ole Hansapangal aasta algusega võrreldes vähenenud,? rääkis Paavo Põld.

Panga intressimarginaal oli septembrikuu lõpus 4,86 protsenti. Vaatamata kahanevatele laenumarginaalidele toetasid intressimarginaali kõrgemad eurointressid ja laenuportfelli kasv.

Hansapanga Grupi laenuportfell kasvas kolmandas kvartalis 10,6 protsenti ja ulatus septembri lõpuks 24,85 miljardi kroonini.

Saadud teenustasude maht on selle aasta üheksa kuu jooksul eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvanud 37,7 protsenti. Puhas teenustasutulu suurenes aastaga 42,9 protsendi võrra 610 miljoni kroonini.

Põld lisas, et kui jätta arvestamata erakorralised kahjumid ja kasumid, oleks panga tegevuskasum ligi 355 miljonit krooni, mis annab põhjuse oodata ka väga tugevat aasta viimase kvartali tulemust.

Analüütikud ootasid Hansapanga Grupi kasumiks kolmandas kvartalis keskmiselt 255 miljonit krooni, nimetades kasumit kärpiva tegurina augustikuist 66 miljoni krooni mahakandmist.

Hansapanga juhatuse esimehe Indrek Neivelti sõnul kanti kolmandas kvartalis selle juhtumiga seotult maha kokku 82,9 miljonit krooni, sest kliendigrupiga oli seotud veel kohustusi ning pank hindas esialgselt tagatiste kvaliteeti kõrgemaks.

Analüütikud on Hansapanga selle aasta kasumiks prognoosinud 1,1 kuni 1,2 miljardit krooni. Kolmanda kvartali tulemused kinnitavad oletust, et ettevõtte aastakasum ületab 1,2 miljardi krooni piiri, ning tagasihoidlikuma prognoosi teinud vaatavad selle ümber.

Hansapanga juhatus ei ole selle aasta kasumiprognoosi avaldanud.

?Analüütikute prognoosid on endiselt vahemikus 1 kuni 1,2 miljardit krooni puhaskasumit. Tunneme ennast selles vahemikus mugavalt,? ütles Hansapanga juhatuse liige, finantsdirektor Erkki Raasuke.

Ühispanga analüütik Sander Danil märkis, et pank suurendas Hansapanga selle aasta kasumiprognoosi 1,2?1,25 miljardi krooni tasemele. ?Kui midagi ootamatut ei juhtu, peaks 1,2 miljardit aasta kasumiks täis tulema,? ütles ta.

Danil lisas, et isegi juhul, kui intressimarginaalid veidi langevad, peaks Hansapank kasvavate mahtudega suutma teenida sama palju kui kolmandas kvartalis.

Analüütikud on juba varem Hansapanga aktsia oodatavaks hinnaks kinnitanud 150?160 krooni, kuid aktsiaga kauplemine toimub fundamentaalselt põhjendatud hinnast allpool.

Sander Danili sõnul kinnitab Ühispank Hansapanga aktsiale antud ostusoovitust ja kuue kuu perspektiivis ootab Ühispank Hansapanga aktsia hinnaks 156 krooni. Danil lisas, et hinnasihi tõstmine lähiajal on tõenäoline.

Paavo Põld märkis, et kolmanda kvartali tulemused kinnitavad analüütikute oodatavat hinda ning peaksid tekitama huvi aktsia vastu nii kohalikes kui ka välisinvestorites.

Hansapanga aktsia oli eile börsi põhinimekirjas ainuke tõusja, aktsia hind kerkis 1,98 protsenti 128,50 kroonile.

Hetkel kuum