Sirje Niitra • 19. oktoober 2000 kell 22:00

Soomlane toidab hiidlasi

Jukka Puumalainen (43) istub Kärdlas oma Priiankru ees kivi peal ja puhub kohaliku külamehega juttu. Tema naine Birgitta teenindab samal ajal sees kliente, vormides püüdlikult eestikeelseid lauseid. Köögis askeldavad rõõmsad hiiu naised, et sättida hiigelsuurtele taldrikutele pitsasid, mida saab, muide, Hiiumaal ainult siit ja mis tõesti hästi maitsevad. Teise iseärasusena saab siin päeval 39 krooni eest oma käega kolmekäigulist lõunat valida.

?Eks algul oli Jukka suhtes ka võõristust, aga ta tegi end kiiresti hiidlastele omaks,? ütleb baaridaam Nele Eller, kes on enda sõnul soomlasest tööandjaga rahul rohkem kui ühegi varasema ülemusega.

Nele on varem baaris töötanud, kuid oli sellal, kui Puumalainen ta tööbüroo kaudu üles leidis, tööta. Hiiumaal on raske tööd leida ja õnnelikud on naised, kes alampalga eestki koha saavad. Seega on need neli (suvel seitse) hiidlast, kes Priiankrus Eesti keskmist töötasu saavad, õnnega koos.

Kui Jukka eelmise aasta lõpul Loviisas oma grillkioskis ühelt tuttavalt kuulis, et Kärdlas on üks kena koht müügis, ei teadnud ta Hiiumaast midagi. Detsembri keskpaigas käis ta kohapeal asja kaemas, tegi pilte ja sõitis tagasi koju, et asja naisega arutada. 29. detsembril sõlmiti ostuleping, veebruaris kolis paar Hiiumaale ja juunis oli kohvik juba avatud. Tänaseks on see söögikoht populaarne nii saareelanike kui selle külaliste hulgas.

?Minu jaoks on tähtis, et ruumid oleks puhtad ja teenindamine kiire, hinnatase aga selline, et kannataks süüa,? võtab Puumalainen oma ärikreedo ühte lausesse kokku.

Suvel oli kena vaikne majake pea kogu aeg rahvast täis, nüüd mõtleb omanik, kuidas paremini jõululõunaid pakkuda ja ettevõtetele aastalõpu pidusid korraldada. Perefirma on oma tegemistes paindlik ja vastutulelik.

PR-naine Inga Raitar räägib, et kui ühe asutuse sünnipäevapeo korraldamiseks saarelt catering-teenust otsis, oli Priiankru omanik ainus, kes seda pakkuda julges. Jukka hankis toidud, kattis laua ja ka teenindas ise, kusjuures pakkus telgis jooke ja roogi korralikest nõudest, mitte papptaldrikutest ja -topsidest, nagu sellistel puhkudel tavaks.

Küsimusele, kui kauaks Brigitta ja Jukka saarele jääda mõtlevad, vastavad nad nagu ühest suust, et äraminek pole veel mõttessegi tulnud. ?Siin on nii vaikne ja inimesed toredad,? leiavad nad. Oma 17aastast poega saab ju ka niisama vaatamas käia või teda Eestisse külla kutsuda.

Üks asi ajab aga muidu rahulikul Jukkal harja punaseks. See, kui teda ühe teise soomlasega, kes saarel palju pahandust teinud, segi aetakse. ?Mul ei ole selle aferistiga midagi ühist,? kinnitab ta. Too teine soomlane on nimelt Kärdlas hulga võlgu teinud, võrguvabriku pankrotti ajanud ja hulga inimesi tööta jätnud. Samas Jukkale on pakutud Hiiumaal juba üht teistki kohta, kus võiks samalaadse toitlustuse käima panna.

Hiiumaa maavanemal Hannes Maaselil pole midagi Puumalaineni suguste asjalike välismaalaste saarele tuleku vastu. Vastupidi, Hiiumaa vajab värsket verd.

Hetkel kuum