Silva Männik • 30. oktoober 2000 kell 14:02

Toivo Asmer: riik võiks kompenseerida ettevõtete täiendõppekulud

Riik võiks töötuse vastu võitlemiseks mõeldud koolitusraha, mis on seni paigutatud ebamäärase eesmärgiga kursustesse, suunata otse ettevõtteisse, kirjutab regionaalminister Toivo Asmer homses Äripäeva kommentaaris. ?Riik võiks kompenseerida firmadele poole või pisut rohkem täiend- ja ümberõppekulust. Jutt on 20 000 kuni 50 000 krooni suurusest summast koolitatava kohta,? märgib ta.

Järgneb lühikokkuvõte:

Riiklikud meetmed tööpuuduse vähendamiseks elavad justkui oma elu ja pole seotud selle ettevõtte ja töökohaga, kuhu inimene pärast ümberkoolitust peaks tööle asuma. Olgem ausad: sageli pole neid töökohti, mille täitmiseks spetsialiste koolitatakse, kunagi olemas olnudki. Aga 22, 6% ulatuv tööpuudus noorte hulgas pole küll see, millega valitsus võiks leppida.

Niisugusest koolitusest võidaksid nii tööd otsivad noored kui ka tööandjad, kes saavad võimaluse välja õpetada just neid spetsialiste, keda firma vajab. Riik kompenseeriks kulutused, mis on tehtud kutsekoolides käinud või neis alles õppivate noorte kvalifikatsiooni tõstmiseks või muutmiseks. Ettevõtted saaksid võimaluse ja raha korraldada õppepraktikat selleks, et leida endale vajalikku tööjõudu. Loomulikult kaasneks sellega tingimus, et töökohtade arv ettevõttes ei vähene. Riik võiks kuni poole aasta vältel toetada ka tippjuhtide leidmist väikefirmadesse juhul, kui spetsialist jääb edaspidi ettevõttesse ametisse.

Hetkel kuum