Kalev Kallemets • 1. november 2000 kell 9:35

Pärnits taotleb solidaarsusstreike ja töötajate osalemist juhtimises

Rahvusvaheliste solidaarsustreikide kohta ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu esinaine Kadi Pärnits tänahommikusel hommikukohvi üritusel, et ennekõike tähendab see ühes omanikeketis olevate allettevõtte toetusstreiki teises riigis oleva sama omanike ettevõttes.

Näiteks võiks tuua Äripäeva omaniku Bonnieri ettevõtted, kus toetamaks näiteks Dagens Industri ajakirjanike palgataotlust streigiks Eesti Äripäev, Delovje Vedomosti ja kõik teised Bonnieri grupi ettevõtted(Äripäeva näide).

Pärnits ei pidanud esialgu reaalseks, et töötajad võiksid ettevõtete nõukogudes saada ka hääleõigust nagu Saksamaal. Kindlasti on aga tema arvates vajalik töötajate kaasamine ettevõtete juhtimisse. Samas ütles Pärnits, et see pole ultimaatumite esitamise koht.

Tulevaste ametiühingute tegevuse koha pealt pidas Pärnits oluliseks tegevust side-ja postitöötajate palkade tõstmiseks. Järgmiste miinimumpalkade nõudmisteni jõutakse ilmselt aasta pärast.

Väga tähtsaks pidas Pärnits ületunnitöö piiramist. Jõukuse alus pole tema sõnul suured ületunnid, vaid normaalne palk. 'Orjatöö ei ole efektiivne,' sõnas Pärnits mitteametiühingulise töö kohta.

Streikide kohta sõnas ametiühinguliider, et neid ei tee töövõtjad, vaid tööandjad, kes ei soovi kokku leppida kõrgemas palgas. Kuna SKT tõus ei paista tõstvat madalapalgaliste sissetulekuid, siis pole töötajatel muud võimalust kui streikida. Äsja saavutatud 1600 kroonise miinimumpalga saavutamisel pidas Pärnits võtmekohaks valitsuse panust.

Hetkel kuum