ÄP fototoimetus • 19. november 2000 kell 22:00

Prantsusmaa ümber tekib sanitaarkoridor

Reedel teatas Saksamaa, et keelab pikka aega Prantsusmaal elanud inimestel veredoonoriks olla ning kaalub uue impordikeelu sisseseadmist Briti loomalihale.

Pariis ise on keelustanud kondiga liha müügi ning liha ja kondijahu sisaldava loomatoidu, järgides samu meetmeid mis Suurbritannia paar aastat tagasi.

Prantsusmaal puhkes paanika läinud kuul, kui kolm suurkaubahalli tunnistasid, et võisid ostjatele müüa nakatunud liha. Sellest ajast on loomaliha tarbimine Prantsusmaal vähenenud 40.

Karja tihedama testimise tulemusel on Prantsusmaal tänavu hullu lehma tõve avastatud 90 korral võrreldes 31 juhtumiga läinud aastal. See on seitse juhtumit miljoni veise kohta, mis jääb kaugele alla Suurbritannia 500 haigusjuhtumile miljoni looma kohta.

Prantsusmaal on ajuhaigusesse surnud kaks inimest, Suurbritannias 80.

ELi põllumajandusministrid arutavad probleemi täna. Peale loomse loomatoidu keelustamise tahab EL suurendada vanema karja testimist ? algselt 170 000 veiselt 2001. aastaks 6 miljonile.

Testimine on kallis ? Suurbritannias maksab ühe lehma testimine 1300 Eesti krooni. Soomele, kus pole avastatud ühtegi nn hullu lehma tõve juhtumit, tähendaks nõue kümneid miljoneid lisakulu. Ekspertide hinnangul ei piisa meetmetest ühes riigis. Ühisturul ringlevad põllumajanduskaubad vabalt ja probleemid võivad hõlpsasti levida riigist riiki.

Autor: ÄP

Hetkel kuum