Sirje Niitra • 5. detsember 2000 kell 22:00

Puuviljaärimees pages kohtu eest haiglasse

?Olen, jah, haiglas ja ei saa teiega rohkem rääkida,? vastas Ülo Tambek eile telefonis pärast seda, kui Tallinna linnakohus oli istungi tuleva aasta 22. jaanuari peale edasi lükanud. Mingit tõendit oma haiguse kohta polnud kohtualune esitanud. Veel eelmisel õhtul oli üks kohtusse tulnud eraisikust võlausaldaja meest tervena näinud.

Ülo Tambekit süüdistatakse selles, et olles puuvilja hulgimüügiga tegeleva firma Carlskrona tegevdirektor, omastas ta 1998?1999 firma raha 450 000 krooni ulatuses. Lisaks tasus ta eelneva kokkuleppeta firma arvel oma auto liisingumakseid.

Tänaseks on ilmsiks tulnud, et samal ajal, kui kohtupidamine tema üle kestis, pettis Ülo Tambek kolmest kohast üht ja sama legendi jutustades välja kokku 13 arvutit, mille maksumus ületab 200 000 krooni. Lisaks on sama mees laenanud suuri summasid eraisikutelt, andes tagatiseks muu hulgas ka oma emale kuuluva Lasnamäe korteri. Laenamisega tegeleb samal ajal ka kahe aasta eest suuremahulise maksupettusega vahele jäänud samuti puuviljaäris tegutsev Ülo Tambeki isa Vello Tambek.

?Mina tahaks tagasi saada oma 140 000 krooni, mille Ülo Tambekile laenasin, sest mul tuleb pangast võetud majaehituslaen tasuda,? näitas oma käega kirjutatud võlakirja üks esialgu anonüümseks jääda soovinud mees, lisades, et ta teab üht inimest, kellele Ülo Tambek võlgneb 450 000 krooni.

Petta saanud firmad on riputanud hoiatuse internetti ja koostavad avaldust politseile kriminaalasja algatamiseks. ?Loodame oma vara tagasi saada, kinkida igal juhul ei kavatse,? ütles ATBMi juhataja Mait Teesalu. Seni on Tambek külvanud võlasusaldajad üle lubadustega võlg kohe tasuda ja rääkinud segadustest raha ülekandmisel.

Pärast Äripäeva eelmist artiklit helistas firmasse USEsoft Järveotsa Gümnaasiumi direktor ja palus tulla vaatama, kas üks varastatud arvuteist mitte seal ei asu. Nimelt oli Ülo Tambeki ema Lilian Tambek, kes töötas koolis õppealajuhtajana, toonud sinna ühe arvuti, väites, et rendib seda.

USEsofti esindajad tundsid oma kadunud arvuti ära ja nüüd peetakse plaani, kuidas seda tagasi saada.

Tambeki jutu järgi töötavad saadud arvutitel tema firma Grefotrade töötajad mitmel pool Eestis. Aadressil Tallinn Jõe 5, kuhu Grefotrade on registreeritud, sellist firmat ei tööta, ka pole maksuameti andmeid selle käibe kohta. Tambeki sõnul tegeleb osaühing vahendamisega.

Prokurör Andra Issak ütles, et kui Ülo Tambek ei esita oma haiglas viibimise kohta tõendit, võib kohus rakendada tema suhtes tõkendina vahi alla võtmist.

Hetkel kuum