Kalev Kallemets • 7. detsember 2000 kell 22:00

Piraatlus ähvardab taksondust

?Täielikult seadusliku taksoga sarnanevad piraattaksod tegutsevad rendiauto nime all ning kuna seda seaduses reglementeeritud ei ole, siis ei tee ka transpordiamet midagi,? ütles Linnatakso juhataja Jaan Härms eile.

Et arendada taksoteenuse kvaliteeti ja reguleeritust Tallinnas, asutasid pool aastat tagasi seitse suuremat taksofirmat, teiste hulgas Esra, Tulika Takso, Klubi Takso ja Linnatakso, ühise mittetulundusühingu Tallinna Taksokeskus.

Taksofirmade arvamust on küll linnavõimude poolt varem kuulda võetud, kuid pole arvestatud ministeeriumi tasandil, millest tuleneb ka seaduselünk, millega ei piirata taksoplafooni kasutust. Just plafoon jätab inimesele vale mulje, et tegemist on igati normaalse taksoga. Tegelikkus on aga hoopis teine. Esitatakse põhjendamatult suuri arveid, sõidetakse mööda pikemaid teid ja lõpuks võetakse heauskselt kliendilt lihtsalt rahakott ära.

?Ühelt meie poole pöördunud piraattakso ohvrilt taheti Vabaduse väljakult Mustamäele sõidu eest 250 krooni. Kui ta seda ei andnud, raputati teda rinnust, võeti esialgu kogu raha, hiljem ka rahakott dokumentidega,? ütles Taksokeskuse juhatuse esimees Ruth Pärn.

Praegu on Taksokeskuse hinnangul umbes 15 protsenti 1500 taksoga turust illegaalsete rendiautode käes, kuid muret tekitab selle suhte pidev kasv. Piraattaksode tõttu jääb linnal aastas laekumata 800 krooni takso kohta ehk kokku 180 000 krooni.

Siiski pole ausate ettevõtjate peamiseks mureks ebaaus konkurents, vaid taksonduse kui sellise lörtsimine. ?Kui nii edasi läheb, on kolmandik taksodest umbkeelsed piraadid, kes röövivad heauskseid inimesi,? ütles Jaan Härms. Tema sõnul teevad ettevõtetes töötavad muulased endast parima riigikeele äraõppimiseks: ?Nii tore on kuulda varem umbkeelset inimest ütlemast ?Tere päevast?.?

Taksokeskus tegi transpordiametile kirja olukorra parandamiseks. Ameti väitel anti kiri edasi linnavalitsuses taksolubadega tegelevale Feliks Unduskile, kes väitis aga, et pole seda kirja näinud.

Tallinna Taksopargi tegevjuhi Tiit Isopi sõnul on transpordiamet probleemist küll teadlik, kuid ei tee seadusemuudatuse ettepanekut plafooni kasutamise kohta.

Hetkel kuum