Eesti Panga eilse ametliku kursi järgi maksis dollar 17,02 krooni ehk 18 senti vähem kui reedel.
Dollari nõrgenemise põhjuseks hinnatakse G7 rahandusjuhtide kohtumisel kõlama jäänud seisukohta, et Ühendriikide majanduskasvu langus lubab eurotsooni majandusel USA oma edestada.
?Järsk dollari tugevnemine on lähemas tulevikus vähetõenäoline,? lausus Hansabank Marketsi finantsturgude spetsialist Lauri Kärner, märkides, et olukord finantsturgudel on segane, ja ka spetsialistide seas puudub kindel veendumus, kuhupoole asjad arenema hakkavad.
Kärneri sõnul ei saa veel rääkida kindlast trendi muutusest, kuid üldine turgude meelestatus on, et vähemalt lähema kolme kuu perspektiivis dollar nõrgeneb. ?Kui dollari kurss euro suhtes on praegu 0,92, siis kolme kuu perspektiivis räägime kursist 0,97? 0,98,? lisas ta.
Vaatamata sellele, et Ühendriikide rahandusminister Paul O?Neill kinnitas nädalavahetusel G7 kohtumisel, et usub jätkuvalt tugevasse dollarisse, on valuutaturud segaduses.
USA majandusajalehe The Wall Street Journal hinnangul tekitas O?Neill turgudes segadust oma eelmisel reedel Saksa ajalehele Frankfurter Allegemeine Zeitung antud intervjuuga, kus kinnitas, et vaatamata laialt levinud arvamusele ei püüa USA iga hinnaga tugeva dollari poole. ?Minu arvates põhineb tugev dollar tugeval majandusel,? lausus O?Neill Saksa lehele.
Ühendriikide majandus kõrgseisuga hoobelda ei saa. G7 rahandusjuhid tõdesid, et eurotsoonil on tänu tugevale sisenõudlusele paremad kasvuväljavaated.
Kärneri sõnul tuleb siiski rääkida dollari nõrgenemisest, mitte euro võidukäigust.
Kärner lisas, et turu meelestatus ei välista võimalust, et lähema 2?3 nädala piires võiks dollar soodsate uudiste mõjul jääda praegusele tasemele või isegi veidi tugevneda. ?Kui Iraaki edasi pommitatakse, võib dollar tugevneda. See jääb aga lühiajaliseks proovimiseks.?
?Iraagi pommitamisel ei ole praegu dollarile väga suurt mõju, kuid kui olukord eskaleerub, võib tekkida huvi hakata dollareid ostma,? lausus uudisteagentuurile Reuters ühe Euroopa panga maakler.
Dollarile avaldab ebasoodsat mõju ka kehv olukord Ühendriikide aktsiaturul. Ka aktsiaturule prognoositakse nõrkust vähemalt esimeseks poolaastaks, kuid sellele vaatamata ei maksa sellest Kärneri sõnul teha järeldust, et valuuta- ja aktsiaturg liiguvad käsikäes. ?Kuigi ei saa öelda, et USA aktsiaturg ja dollar ei oleks omavahel üldse seotud, ei ole seal siiski tugevat seost,? lausus ta.
Kärneri sõnul on dollari lühiajaline volatiilsus vahepealselt 14?15 protsendi tasemelt vähenenud paari protsendipunkti võrra, kuid inimesed on juba omaks võtnud valuutariskide maandamise ning järjest rohkem kasutatakse tuletisinstrumente.
Seotud lood
Ettevõtte või sõpruskonna jaoks sündmuse planeerimine ei pea olema peavalu, kus ürituse eestvedaja end peo toimumise ajaks tühjakspigistatud sidrunina tunneb. Restoran Lee ja Lore Bistroo meeskond, kes avas suvel kaks uut põnevat kohta – restorani UMA ja kokteilibaari Lessner –, korraldab just sinu vajadustele vastava õhtu, sätib paika menüü ja kannab hoolt ka meelelahutusliku poole eest.
Enimloetud
3
Testi, kas oled targem kui Luik ja Rõtov
Viimased uudised
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
“Mitte hiinlased, vaid Euroopa on ise endale jalga tulistanud“
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Lisatud Saaremaa ettevõtete TOP
“Pakuti huvitavat võimalust, haarasin kinni“
Tagasi Äripäeva esilehele