Mitu krooni on sada miljonit krooni?

08. märts 2001, 00:00

Tallinna volikogus tuleb täna hääletamisele, kas Admiraliteedi basseini äärne ala müüakse Ühendatud Kapitalile või Ober Hausile. Volikogu peab kahe pakkumise vahel valima linnaelanike ja linna kui terviku arengu seisukohalt parema lahenduse. Kahe pakkumise vahel on erinevusi ning suurim ja põhimõttelisim vahe on makstava raha hulgas ja viisis.

Konkursi põhitingimustes on kirjas, et pakkumise alghind on 100 miljonit krooni. Sellest ka Ühendatud Kapital lähtus, eeldades, et linnavalitsus, kus tööl endisi pankureid ja pangaametnikke, peab silmas raha nüüdisväärtust.

Miks me nii arvasime? Paljud inimesed teevad suuremad ostud sageli selleks pangast laenu võttes või kasutavad liisingut. Kui plaanite osta endale 2 miljonit krooni maksva maja, võttes selleks pangast 10 aastaks 1,5 miljonit krooni laenu, tuleb 8 intressi korral maksta tagasi 2,18 miljonit krooni ehk rohkem kui maja maksis. Seega, 1,5 miljonit kohe on samapalju raha kui 2,18 miljonit 10 aasta jooksul. 2 miljonit krooni 10 aasta jooksul on aga vähem kui 1,5 miljonit krooni täna.

Ühendatud Kapital pakkus kohe 100,1 miljonit krooni, Ober Haus viie aasta jooksul 111 miljonit. Ober Hausi pakkumuse nüüdisväärtus on Pri-ceWaterhouseCoopers hinnangul 92,68 miljonit krooni (diskontomääraga 7,8). Seega ei kompenseeri 11 miljonit krooni vahet, mis tekib viieaastasest maksegraafikust ja maksmata intressidest.

Kui linnavalitsus valiks pakkumise eelkõige raha suuruse järgi ja konkursi tingimuste kohaselt, siis vastab raha nüüdisväärtust arvestades tingimustele vaid üks kahest pakkumisest. Kui linnavalitsus soovib, võib ta laekuva raha usaldada näiteks Hansapanga või Ühispanga kätte ja kasutada seda viie aasta jooksul, saades ka kõige riskivabamaid (deposiit) instrumente kasutades rohkem tulu kui 111 miljonit krooni.

Ärimehena arvan, et linna seisukohalt ei ole hind loomulikult ainuke kriteerium, mille alusel otsust langetada. Siiski, kui konkursi eesmärgiks seati linnale võimalikult suurema tu-lu saamine, ei tohi kõigi linnakodanike huvides olevat hinda jätta kahe silma vahele. Iga lisamiljon linna eelarvesse parandab eeldatavalt meie elukeskkonda. Miks visata konservatiivsel hinnangul umbes 8 miljonit krooni minema?

Admiraliteedi basseini äärne ala on tulevikus kindlasti üks olulisi ärikeskusi Tallinnas. Viimastel aastatel on pealinna ärisüda laienenud. Paremaid näiteid on siin Stockmanni kvartal, kus koos uued büroo-, panga-, hotelli- ja kaubandushooned. Mõne aastaga on peaaegu et äärelinna mainega kohast saanud tõeline city. Peale Tartu maantee läbimurde valmimist on kvartal eeskujulik ärikeskus.

Samalaadseks keskuseks peaks kujunema ka Admiraliteedi basseini äärne ala. Juhul, kui liisk langeb meie kasuks, tahame järgneva kahe aasta jooksul investeerida piirkonda 550 miljonit krooni ja viie aasta jooksul 820 miljonit krooni. Meie eesmärk on rajada meelelahutus- ja ostukeskus, millest kujuneks omamoodi Tallinna värav.

Kõige olulisem on ikkagi terviklahendus, sest sellisel juhul jõutakse kõige kiiremini soovitud tulemuseni.

Mul on siiras usk, et ausa konkurentsi tingimustes võidab parem pakkumine. Tõsi ju on, et mida suuremad on otsused, seda rohkem emotsioone ja vahel ka kirgi, aga majanduslike otsuste aluseks peaks siiski olema eelkõige kaine arvestus ja range distsipliin.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing