Euroopa juhtriik pidurdab

Sirje Rank 13. märts 2001, 00:00

Eile avaldatud Saksa pangaliidu andmeil on riigi kümme suuremat panka alandanud Saksamaa selle aasta majanduskasvu prognoosi 2,7 protsendilt 2,2 protsendile. Põhjuseks USA majanduse oodatust järsem langus, mis mõjutab negatiivselt eksporti.

Varasemad kogemused näitavad, et kui pidurdab Saksamaa, pidurdab varem või hiljem kogu Euroopa.

Sellest hoolimata kinnitasid eurotsooni 12 rahandusministrit alles eile, et ootavad käesolevaks aastaks endiselt ligi kolmeprotsendilist majanduskasvu.

Sama seisukohta väljendas läinud nädalal Euroopa Keskpanga (ECB) juht Wim Duisenberg. Erasektori analüütikud on aga ajakirja Economist andmeil eurotsooni prognoosi alandanud 2,5 protsendile.

ECB paistab kõhklevat, millise suuna eurotsooni majandus võtab.

Põhimure on Saksamaa, mille majanduskasv aeglustus läinud aasta teisel poolel oodatust kiiremini. Kasv oli 1,9% ehk vaid pool aasta alguse tempost.

Ka uute töökohtade juurdekasv on pidurdunud ning veebruaris kasvas tööpuudus teist kuud järjest ? 10,1 protsendile tööealisest elanikkonnast.

Jaanuaris kahanesid Saksamaa tööstustellimused oodatust enam ? 3,9 protsenti ning välisturu tellimused tervelt 6,8 protsenti. See on madalaim näitaja 1992. aastast, mil Saksamaa majandus pärast taasühinemisele järgnenud buumi 1990.?1991. a langusesse läks.

Kasv pidurdus veel enne USA majanduskasvu aeglustumist, mistõttu Saksamaa probleem pole üksi eksporditurul. Ehkki Saksamaa sõltuvus USA turust on 25% suurem kui eurotsoonil keskmiselt ning Saksamaad mõjutab rohkem ka nõudluse vähenemine Kagu-Aasias ja Lõuna-Ameerikas.

57% Saksamaa ekspordist läheb siiski Euroopa Liitu ning USA müügi vähenedes loodab Saksamaa rohkem autosid müüa Euroopasse.

Saksa rahandusministri Hans Eicheli majanduskasvu prognoos selleks aastaks on 2,75%. Eichel usub, et ligi 350 miljardi Eesti krooni ulatuses kavandatud maksukärped suudavad piisavalt ergutada kodumaist nõudlust, ehkki maksureform jõustub kogumahus alles 2005. aastaks. Läinud aastal sundis küll kütuse hinna tõus ning aktsiaturu langus sakslasi tarbimist piirama ning börsi langus koos laenude kallinemisega eurointresside tõusust on halvendanud Saksa firmade väljavaateid kapitali hankimiseks. Börsi juhtindeks Dax on 15 kuu madalaimas seisus ning kasvufirmade börsi Neuer Markti indeks Nemax läinud aasta tipust kukkunud 80%.

Aeglustumise märke on juba ka mujal Euroopas, mis suurendab survet Euroopa Keskpangale. Siiski pole tõenäoline, et keskpank juba sel neljapäeval intresse alandaks. Pealegi toimub kohtumine Iirimaal, mille ülekuumenemise ohus majandusele intresside alanemine eriti ebasoodne oleks. Sellega läheks pank ka vastuollu Euroopa Komisjoniga, kes hiljuti Iirimaad inflatsioonilise majanduspoliitika pärast kritiseeris.

Nii riskib ECB analüütikute hinnangul intresside alandamisega hiljaks jääda. Kui otsus tuleb aprillis või hiljem, on Saksamaa jõudnud otsustavalt pidurdada ning ka ülejäänud Euroopa kasv aeglustuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing