Valuutahaid piiravad Rootsit

Sirje Rank 15. märts 2001, 00:00

Massiline Ericssoni aktsia müük, mille tulemusel aktsia kurss kukkus esmaspäeval 21% ja kolmapäeval veel 5%, on Rootsi krooni (SEK) viinud peamiste kaubandusparterite valuutakorvi suhtes viimase kuue aasta madalaimale tasemele.

Eile kukkus kroon euro suhtes 9,18 krooni tasemele ning lähenes dollari puhul 10 krooni piirile. Norra krooni suhtes on SEK viimase nelja aasta madalaimal tasemel.

?Tehnoloogiamulli lõhkedes on kroon saanud täie kibedusega tunda aktsiate müügiga seotud valuuta väljavoolu mõju,? kommenteeris Reutersile Deutsche Banki valuutaturu analüütik Michael Lewis.

55% Ericssoni aktsiatest on välismaalaste käes ning kui need müüvad, vahetades saadud kroonid valuutaks, on tulemuseks nõudluse vähenemine ja krooni odavnemine.

Samas on viimastel päevadel krooni müüma tulnud mitmed välismaised spekulandid, kes tavaliselt Rootsi krooniga ei kauple.

?Tegemist on otsese spekulatsiooniga krooni vastu,? ütles Swedbank Marketsi analüütik Peter Granqvist. ?Paljud turuosalised panevad võrdusmärgi krooni tugevuse ja Ericssoni hea käekäigu vahele.?

Ühe Rootsi diileri sõnul on kroon omavahelises kõnepruugis ammu ?Ericssoni valuutaks? ristitud.

Rootsi on suures sõltuvuses tehnoloogia, meedia ja telekommunikatsioonisektori aktsiatest, mis uue majanduse hiilgeaegadel moodustasid Stockholmi börsi kapitalisatsioonist enam kui poole. Praeguseks on osakaal langenud alla 40 protsendile.

?Rootsi on pannud kõik munad ühte korvi, mis muudab selle globaalse börsikliima muutustele äärmiselt tundlikuks,? ütles Citibanki analüütik Steven Englander. ?Meie analüüs näitab, et Nasdaqi ja Rootsi krooni vahel on suurem korrelatsioon kui mistahes muu valuuta, isegi dollari vahel.?

Englanderi hinnangul toob 10% langus Stockholmi börsil kaasa Rootsi krooni odavnemise näiteks euro suhtes 1,1% võrra.

Analüütikute sõnul on neil raske näha tegureid, mis lähiajal Rootsi krooni toetada võiksid. See tähendab häid teenimisvõimalusi spekulantidele, kelle kõige tavalisem mudel on müüa valuutat, mida enesel veel ei ole, lootusega soetada see hiljem, tehingu toimumise ajaks, madalama kursiga.

?Ekspordifirmadel ei ole olulisi valuutareserve, mida müüa. Pealegi valitseb tellimiste osas suur ebakindlus,? ütles SEBi analüütik Robert Bergqvist.?

Bergqvisti sõnul müüvad kroone isegi eraisikud ? jaanuaris ostsid rootslased välismaiseid aktsiaid kokku 33 miljardi Rootsi krooni eest.

Lisaks tuleb rootslastel märtsis-aprillis investeerida kokku 18 miljardit krooni uut pensioniraha, millest SEBi hinnangul vähemalt 5 miljardit ?kaob? välismaale. Rootsi firmadel on aga käes aeg maksta dividende oma välismaistele omanikele.

?Kroon ei hakka tugevnema enne, kui börs seda teeb,? ütles Bergqvist. ?Selleks omakorda on vaja meeleolu muutust globaalsetel turgudel.?

Alates 1992. aasta novembrist, mil Rootsi keskpank krooni kursi vabaks laskis, on see peamiste kaubanduspartnerite valuutade suhtes odavnenud 25 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing