Et mitte põhja minna, minge lõunasse

28. märts 2001, 00:00

Eesti ehitusfirmadel, kes seni Leedus ja Lätis on kanda kinnitanud, läheb hästi. Merko Ehituse Leedu tütarfirma on käibelt Leedu ehitusturul kolmas tegija. Oma valdkonnas on veelgi edukamad olnud Haapsalu Uksetehas ja Viljandi Aken ja Uks, mis valitsevad kahepeale Leedu ukse- ja aknaturgu. Jala on ukse vahele saanud ka väiksemad tegijad ? elektritööde firma Jakoteks, küttesüsteeme paigaldav TRV Kliima, sisekujundajad Argo ja Katrin Vaikla.

Äripäev soovitab Eesti ehitusfirmadel tõsiselt mõelda Läti ja Leedu ehitusturule sisenemisele.

Läti ja eriti Leedu kasuks räägib nende riikide suurem ja vähem arenenud turg. Näiteks ehitusturu käive on Leedus väiksem kui Eestis, ka Läti jääb käibelt Eesti ehitusturu mahtudele alla. Seega on sealse ehitusturu kasv alles ees ning Eesti ehitusfirmadel on kasulik end juba nüüd turule sisse süüa.

Siiski ei maksa tähelepanuta jätta stabiilselt arenevat Eesti ehitusturgu. Tasub kaaluda, kas firma laiendamine välismaale kaalub üles võimalused, mida pakub sissetöötatud koduturg. Samuti põhjustab liiga järsk laienemine üleinvesteerimist, mis võib ettevõttele lõpuks saatuslikuks saada.

Eestlaste laienemisplaanide poolt kõneleb ka asjaolu, et suudetakse kohalikest odavamat teenust pakkuda. See on võimalik tänu Eesti firmade efektiivsemale tööle, kuna näiteks juhtimiskulud on madalamad kui kohalikel ehitusettevõtetel. Viimased armastavad nimelt ametis hoida suurt hulka kõrgepalgalisi direktoreid. Võõral turul on eestlaste eeliseks ka parem oskusteave.

Võrreldes Põhjamaade firmadega võetakse Lätis ja Leedus eestlasi tänu sarnasele kultuuritaustale lihtsamini omaks. Vähetähtis pole ka vene keele oskus, millega meie lõunanaabrite juures lööb paremini läbi kui inglise keelega.

Merko Ehituse Leedu tütarfirma juhi Tiit Ottise sõnul annab eestlastele eeliseid ka Leetu tungivate Türgi ehitusettevõtete mõju. ?Leedulased on aru saanud, et parem töötada ja areneda koos eestlastega kui teha seda türklastega,? väidab Ottis.

?Kui Eesti firmad on oma esimese töö Leedus ära teinud, siis nad ütlevad, et siin on veel ruumi ja huvi küll,? jagab Ottis muljeid teiste ehitusfirmade laienemismeelsusest. Tõsiste laienemisplaanide korral soovitab Ottis osta ära mõni kohalik ettevõte, mitte raisata aega uue firma asutamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing