Vananenud tehnika laastab metsaalust

Ain Alvela 18. aprill 2001, 00:00

Vananenud tehnika on tagasihoidliku jõudlusega, laastab metsaalust ja on kokkuvõttes uue, vastupidava ja keskkonnasäästliku soetamisest kulukam üleval pidada.

?Metsamehe kõige suuremaks vaenlaseks on tööseisakud,? märgib OÜ Mr. Henning peadirektor Heiti Kesa. ?Selleks, et lepingujärgseid väljaveokohustusi täita on eluliselt vajalik, et metsamasinad oleksid ideaalses töökorras ning igal ajal oleks võimalik saada esmaseid varuosi.? Mr. Henning tegeleb Rootsi metsatehnika maaletoomisega.

Nelja ratta veoga palgikäru Patruuna 12-4WD sobib ka Eestis paljude metsafirmade poolt kasutatavatele MTZ traktoritele ja on analoogidest odavamad, kärude balanssiirteljed ei ole Eestimaal veel kordagi purunenud ega kõveraks paindunud, kiidab Heiti Kesa oma metsatehnikat. Heiti Kesa hinnangul on Eestimaa metsamehe eelistatuim väljaveomasin juba viie aasta kestel balanssiirtelgedega ja nelja ratta hüdroveoga 12tonnise maksimaalse kandejõuga metsaveokäru, mis on varustatud 6,5 meetri suuruse tööraadiusega palgitõstukiga. ?Sellise masina valikut selgitab tema soetushinna, ekspluatatsioonikulude ja jõudluse vahekord, mis annab kasutajale maksimaalse tulususe,? selgitab Heiti Kesa. ?Kerge ratastraktori ja hüdroveoga käru kooslus on metsaaluse säästmise seisukohalt optimaalne variant.?

Ponsse metsatehnika maaletooja Balti Metsamasina ASi juhataja Riivo Roos märgib, et Ponsse toodab kahte tüüpi metsalangetustraktoreid ? Ergo ja Beaver. ?Beaver on oma eelkäijast Cobrast oluliselt kergem ja natukene lühem ning ei ole nelja- vaid kolmeteljeline. Viimane tagab parema läbivuse, mis on hinnatud eelkõige harvendus- ja sanitaarraide puhul,? räägib Roos.

Ponsse harvesteri langetuspea eesmised laasimisterad on paigutatud selliselt, et nendega saab eriti hästi laasida peeneid tüvesid. Tagumised terad laasivad hästi jämedaid tüvesid.

Kodumaise metsa- ja põllumasinate tootja ASi Estre kaubanduskeskuse juhataja Ain Lepland peab Estre masinate eelisteks importtoodetega võrreldes seda, et neil on samade tehniliste parameetrite juures madalam hind, väiksemad ekspluatatsioonikulud, tooted on kergesti remonditavad, tehniline abi on hästi kättesaadav ja remondikulud on suhteliselt väikesed.

Majanduslikus mõttes ei peagi tehnika Leplandi sõnul olema moodne. ?Moodne võib tehnika olla demonstreerimiseks,? rääkis ta. ?Tähtis, et seadmed oleksid efektiivsed.?

Indrek Pungar Peetri Talutehnikast kinnitas, et teinekord tasub tehnikat täiustades mõelda küll kasutatud, aga täiesti töökorras välismaiste masinate soetamise peale. ?Oleme Farma tehase ametlik edasimüüja Eestis, maale tuuakse ka teiste tootjate kasutatud ja uut metsa- ning põllutehnikat,? ütles Pungar. ?Peamine müügiartikkel on Farma metsaveotreilerid, mida on paljudes suurustes ja väga laias hinnaskaalas ? nii profile kui hobitalunikule.?

Mõnel kolhoosiaegu meenutaval inimesel on MTZ traktoritel töötamise mugavuse ja nende kvaliteedi suhtes eelarvamus, aga kui istuda ikka eelnevalt metsatööks kohandatud uude MTZ traktorisse, siis võib seal end sama mugavalt tunda kui sõiduautos. Pealegi on nende hind lääne analoogidega võrreldes tunduvalt madalam, varuosasid saab igast Belarussi müügiesindusest või kas või naabertaluniku käest laenata.

Mõne meie konkurendi valmistatud või maale toodud masinad on osutunud Eesti metsades kasutamiskõlbmatuteks ja seisavad suurema osa ajast remondis, mistõttu kasutajad pole suutnud liisingumakseid tasuda ja on mõnel juhul pidanud metsatööst üldse loobuma ning masina tagastama.

Kord soovitasin ma ühel sellisel tootjal garantiikulutuste vähendamiseks kirjutada tema tehases valminud metsaveokäru kasutusjuhendisse selline rida: ?Metsas sõitmine keelatud!? Selle peale jäi mees mõneks ajaks sügavalt mõttesse ja ütles siis, et ei, nii ikka ka kirjutada ei saa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing