Tartu Maja kasvatab mahtu ehitajast omaniku abiga

Väinu Rozental 25. mai 2001, 00:00

?Meie eelis Lätis on see, et seal pole ühtki betoonelementide tootjat,? lausus Tartu Maja Betoontoodete müügidirektor Priit Tiru. ?Kui eelmisel aastal müüsime Lätti 30 protsenti toodangust, siis tänavu esimese kolme kuuga oleme müünud 60 protsenti.?

Läti müügikasvu taga on kaks suurt objekti Riias: 40korteriline monteeritav elamu ja 20 000 ruutmeetri suurune kaubanduskeskus, mille ehitas Tartu Maja Betoontoodete ühe omaniku ASi Merko Ehitus tütarfirma Lätis Merks.

?Riiga on tulemas veel kaubanduskeskusi,? nägi Tiru Läti turus suurt potentsiaali. ?Transpordikulusid silmas pidades pole erilist vahet, kas vedada paneele Riiga või Tallinna.?

Tiru sõnul on olukord Eesti ehitusturul nende jaoks oluliselt muutumas: järjest enam suurehitisi plaanitakse rajada Lõuna-Eestisse.

Justiitshoone, ülikooli ühiselamu, Emajõe ärikeskuse teine ehitusetapp, Valga lihatööstuse tapamaja, loetles Tiru objekte, mille ehitamisest Tartu Maja Betoontooted loodab tänavu osa võtta.

Suurim käigusolev tellimus on betoonelementide valmistamine Tartusse rajatava eurovangla hoonete tarbeks. Turvalisuse pärast valatakse trellid süüdimõistetute ja eeluuritavate hoone seinapaneelide betooni juba tehases.

Tartu Maja Betoontoodete juhataja Vallot Manguse andmeil on ettevõte viimase aasta jooksul investeerinud tootmisse 11 miljonit krooni.

Olulisemaks peetakse 4 miljonit krooni maksva õõnespaneelide valumasina ning sae muretsemist, mis hakkab toodangut andma kolme nädala pärast.

Manguse sõnul tootis seni 320 millimeetri paksusi õõnespaneele ainsana Eestis tartlaste põhikonkurent betoontoodete turul AS E-Betoonelement.

?Mida paksem on õõnespaneel, seda pikemalt saab avasid katta,? rääkis Priit Tiru ja lisas, et üha rohkem ehitatakse just suureruumilisi kaubanduspindu ning tööstushooneid.

Tiru sõnul on neil esimesed tellimused uut tüüpi õõnespaneelidele juba olemas. ?Neid kasutatakse Tallinnas Tuvi tänavale rajatava elumaja ehitamisel ning Riiga kerkiva Kesko SuperNetto kaupluse ehitusel,? täpsustas Tiru.

Tartu Maja Betoontoodete nõukogu esimehe, Merko Ehituse tootmisdirektori Peep Siitami sõnul on praegu õige aeg investeerida ehitusmaterjalide turgu. ?Investeeringud peaksid oluliselt parandama meie konkurentsivõimet,? ütles Siitam. ?Eelkõige tahame ära kasutada Tartu strateegilist positsiooni Läti suunal.?

Tartu Maja Betoontoodete omanikeks on ehitusfirmad Merko Ehitus, AS Skanska EMV ja AS FKSM, kelle omanduses on igaühel võrdselt 25 protsenti aktsiatest. Ülejäänud 25 protsenti Tartu Maja Betoontoodetest kuulub viiele endisele ja praegusele juhtivtöötajale.

ASi E-Betoonelement tegevdirektori Jaan Valbeti sõnul on Tartu Maja Betoontooted tänu ehitajatest omanikele nii mõnegi objekti nende eest ära napsanud. Valbet tõi näitena Selveri kaubamaja Tallinnas Tammsaare teel ja SuperNetto Riias.

?Eesti suhteliselt väikese betoontoodete turu jaotus sõltub paarist suurest objektist,? rääkis Valbet. ?See, kes need endale saab, suurendab hetkel oma turuosa.?

Valbet tunnistas Tartu Maja Betoontoodete logistilist eelist Läti turul konkureerimisel. ?Loodame siiski tänavu müüa Läti turul sama palju kui tartlased,? ütles Valbet. ?Edukus turul sõltub tootmisvõimsusest ja selle kasutamisest.?

Eesti suurima betoontoodete tootja E-Betoonelemendi eelmise aasta käive oli 176 miljonit krooni ja kasum 11 miljonit krooni.

Tartu Maja Betoontoodete mullune käive oli 71 miljonit krooni ja kasum 4 miljonit krooni. Tänavuseks käibeks prognoosib ettevõte 80 miljonit krooni.

Tartu betoontoodete tootjaid edestas eelmisel aastal käibe poolest ka Tallinnas asuv AS Betoneks. Põhiliselt Venemaale eksportiva Betoneksi käive oli mullu 80 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing