Terav vajadus uue kodu järele viib enamasti paneelmajja

Heli Lehtsaar 06. juuni 2001, 00:00

Tänavu hoogustub Eestis pisut elamuehitus. Tallinnasse kerkib sel aastal mitmeid uusi korterelamuid ? luksuslik VE Maja Stockmanni kõrval, kolm kaheksakorruselist korterelamut Tuvi tänavale jne.

Kortermajade ehitus piirdub siiski vaid pealinnaga ? mujal Eestis on elamuehitus eramute püstitajate õlul.

Saar Polli mais tehtud uuringust tuleb välja, et 2/3 Eesti leibkondadest tahab oma kodus suurema remondi ette võtta või siis hoopis uue eluaseme osta. Nende protsent, kes on mures, et neil pole võimalik omada omaette elamispinda, on viimase kolme aasta jooksul jäänud 18?22% piiresse.

Tallinnas on eluasemete arv väiksem kui leibkondade arv. Statistikaameti möödunud aasta andmetel on Tallinnas 173 395 eluaset ja 175 088 leibkonda. Arvestuslikult ligi 3000 leibkonda kasutab ühist eluaset teise leibkonnaga. On selge, et vajadus uute eluruumide järele on olemas.

Suure osa Eesti leibkondade elamistingimuste parandamise võimaluseks jääb vaid suurema või paremas elupiirkonnas asuva korteri ostmine, koormates end vähemalt kümne aasta pikkuse eluasemelaenuga.

Ka munitsipaalelamute peale ? et üürida linnalt korterit ? pole Eestis põhjust loota. Euroopa riikides on olemas täiesti arvestatav munitsipaalelamufond. Soomes ja Rootsis on munitsipaaleluasemeid umbes 20%, Hollandis 45%, Taanis 19%. Eestis pole lähema viie kuni kümne aasta jooksul hoogsat munitsipaalelamuehitust ette näha, sest selleks lihtsalt puuduvad vajalikud vahendid.

Tallinna arengukavas aastani 2005 on linna elamuehituseks raha planeeritud, kuid konkreetsed summad selguvad igal aastal pärast eelarve vastuvõtmist. Küsimusele, kas eelarves võiks leiduda ka nii suur summa, et saaks ehitada uue kortermaja, vastab Tallinna elamumajandusameti elamuosakonna juhataja Priit Pärtelpoeg, et viimase aja trend on olnud renoveerimine. Sel aastal tegeleb Tallinn Erika tn 13 elamu renoveerimisega, kuhu tulevad munitsipaalkorterid, korda saab ka Sõpruse puiestee 5 üks korrus. Iru hooldekodu territooriumile ehitatakse sotsiaalelamut. Ja ongi kõik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing