Valimised kui võimalus

Romet Kreek 11. juuni 2001, 00:00

Möödunud nädalal Suurbritannias toimunud valimised andisid investoritele taas võimaluse raha teenida.

Poliitikute eelistused ja tegevus määrab ära suure osa rahvuslikku rikkuse saatuse, mis koguneb maksumaksjate maksude näol. Igal poliitilisel jõul, kes valimistel osaleb, on oma arvamus, kuidas tuleks raha kulutada. Enne valimisi on kombeks avaldada valimisprogramme, kus on kirja pandud erakonna seisukohad, aga ka prioriteedid. Iseasi on, kui palju poliitikud oma lubadusi peavad ja kui riigimehelikult nad käituvad. Poliitikutel on kombeks prioriteete muuta oma eelistuste põhjal või kompromissidena teiste poliitiliste jõudude vahel, et saavutada parlamendis ülekaalu.

Investorile peaks olema valimiste eel huvitav läbi töötada erinevate erakondade valimisprogrammid, kus tasub lugeda majanduse osa ning kulutuste prioriteete.

Kui programmid on läbi töötatud, võib püüda ennustada, kes valimised võidab ning kas ta saavutab häälteenamuse või on sunnitud minema kellegagi koalitsiooni. Viimasel juhul eesmärgid ähmastuvad.

Investorid saavad juba valimiskampaania käigus osta ettevõtete aktsiaid, mis teeniksid erakonna võimuletulekust enim (st selle valdkonna ettevõtte aktsiaid, kuhu kulutatakse enim).

Eestis on Eesti aktsiatesse investeerimise võimalused ahtakesed. Seevastu tugevalt arenenud kapitaliturgudega riikides, nagu Ameerika Ühendriigid ja Suurbritannia, on võimalus valida ühes sektoris kümnete või isegi sadade ettevõtete aktsiate vahel. Kui juba varasemast ajast konkreetset firmaeelistust pole, tasub osta suuremate ettevõtete aktsiaid või väga kitsalt spetsialiseerunud firmade aktsiad, kes suurema tõenäosusega saavad riigilt tellimuse.

Ka pärast valimisi võivad mõned valdkonnad pälvida investorite eelistuse, kuna valitsus määrab ära kulutuste eesmärgid enam kui üheks aastaks.

Suurbritannias oli Tööpartei eelistus tõsta kulutusi tervishoiule, haridusele ja transpordile. Paljud investorid suutsid neid eelistusi programmitagi ette näha ning soetasid nendes valdkondades tegelevate firmade aktsiaid.

Juba maikuus avaldas Tööpartei manifesti, kus peaminister Tony Blair teatas: ?Enam ei ole riigil piiranguid, et jagada teenuste osutamiseks raha teatud valdkonna firmadele, kaasa arvatud neile, kes tegutsevad tervishoiu, hariduse või transpordi alal?.

Ühe Briti maaklerifirma töötaja sõnul on tõenäoliselt keskmisest suuremad teenimisvõimalused ettevõtetel, kes osutavad riigile teenust koolide, ülikoolide, haiglate, vanglate või ühistranspordi kaudu.

Transpordi osas olid Suurbritannias hiljuti suured probleemid seoses rongide massilise hilinemisega. Siiski ei soovita maaklerid vaatamata valituse kulutustele osta raudteetranspordifirma Railtrack aktsiad, kuna firma müüb maha suure osa talle kuuluvast kinnisvarast. Transpordisektoris soovitatakse investeerida bussitranspordifirmadesse.

Ka telekommunikatsioonisektor (Vodafone) võib saada valitsuse senisest suurema soosingu osaliseks.

Tervishoiu alalt võiksid teenida sellised firmad nagu Nycomed Amersham ja Smith & Nephew.

Hariduses tuuakse Financial Times artikli alusel välja Financial Timesi omanik Pearson, kes on ka tuntud õppekirjanduse kirjastaja. Ka Capita Groupi ja Nord Angelia Educationi aktsiale ennustatakse tõusu.

Lähinädalatel näeme, kuidas on briti investorite käsi käinud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing