Tarbija nõuab julgemini kvaliteetset kaupa

04. juuli 2001, 00:00

Tallinna Tarbijakaitse Nõuandla statistikast nähtub, et vaatamata firmade/müüjate püüdlustele kaupade kvaliteeti tõsta on tarbijatel probleemid sagenenud.

Miks Tallinna nõuandlasse pöördutakse? Ilmselt sellepärast, et Eesti ja Saksamaa koostöölepingu alusel loodud nõuandla on turumajanduse tingimustes tarbijatele vajalikuks osutunud ja seda mitte ainult tallinlastele ? meie poole pöördutakse konkreetse murega igast maakonnast.

Millised on tarbijate mured?

Toodete osas ei taha müüjad defektide ilmnemisel garantiiajal tagada tarbijatele seadustega antud õigusi. Näiteks ilmnevad uuel pesumasinal mõni kuu pärast selle soetamist mõned vead. Müüja käsib masina garantiiremonti viia. Remondimehed võtavad aga töö eest raha toote garantii ajal, mil müüja on kohustatud tasuta kõik vead kõrvaldama. Juhtub, et sama viga kordub uuesti.

Eluasemega seonduvad probleemid tulenevad oskamatusest majandada ühistuid ? valitud juhatused ei oska säästlikult majandada. Tekkivate lahkarvamuste puhul palutakse selgitusi majandamiseks ja isegi abi korra majja loomiseks oma ühistus. Tahetakse selgusele jõuda kulude põhjendatuses ja nende õiglasema jaotamise põhimõtetes.

Teenuste osas ei taga teenindusorganisatsioonid tööjõu nõutavat kvaliteeti. Näiteks saab remonditud autoga vaevalt väravast välja sõita, kui täpselt samal põhjusel, miks auto töökotta viidi, jääb masin seisma. Tagajärg likvideeriti, põhjus jäi aga alles. Või näiteks rikutakse rõivad keemilises puhastuses. Eseme hinda vastuvõtul ei määrata. Kui on tegemist riskantse protsessiga, ei võeta kliendilt ka allkirja, et ta on nõus riskima ja ei nurise hiljem töö kvaliteedi üle. Õigusliku lahendi saamiseks pöördutakse meie poole.

Energia valdkonnas esineb arusaamatusi nii elektri- kui soojaarvetel esitatavate summade põhjendamisega. Paljukorterilistes elamutes kasutatakse väga erinevaid meetodeid soojusenergia kulude jaotamisel. Kui püüda esitatavates arvetes selgusele jõuda, siis nähtub, et elamute soojusvahetites tehakse 65kraadisest veest, mis suvel elamusse tuleb, 120kraadist vett. Kuidas see küll võimalik on ja millise vilinaga see küll kraanist välja tuleks? Tarbija mõõdab tegelikuks temperatuuriks kraanist tuleval soojal veel vaid 45 kraadi.

Õiguse valdkonnas on ilmselt lihtsam nõuandlast pärida kui igas kodus infoteek luua. Ekspert tunnistas jalatsite tootmisdefekti ja müüja sõnul olla kirjutanud, et ära remontida. Inimene aga ei taha remonditud kingi kanda ja küsib, kas tal muud võimalust ei ole. On küll ? tal on õigus ka raha tagasi saada või vahetada defektiga jalanõud uute vastu.

Toidu osas on sagenenud pöördumised vananenud toiduainete müügi tõttu ning esinab ka äärmuslikke juhtumeid.

Teenindusprotsesside kõrgemat kvaliteedihinnet ?1?, milleni ka meie püüdleme, iseloomustavad pikaajaline veavabadus; kõigi klientide rahulolu; kavad saavutatud taseme säilitamiseks. Meie tegelik olukord vastas kvaliteedihindele ?5?, mis on madalaim rahvusvaheliselt määratletud kvaliteediklass.

Tarbijate rahulolu kasvuks tuleb enamikul müüjatest läbi käia veel pikk tee. Kvaliteeditaseme tõstmiseks ostu-müügi suhetes on vaja ka tarbijate sihikindlamat tegutsemist müügikeskkonna muutmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing