Britid kavandavad suurt geenipanka

ÄP Online 11. juuli 2001, 00:00

Britid alustasid projektiga juba kaks aastat tagasi, ent see venib tulevasse aastasse, sest pole selge, kuidas koguda ja töödelda infot, edastab Reuters.

Kõige olulisemaks peetakse kogutud andmete kaitset ja seda, kui palju jagatakse teavet asjast huvitatud ravimifirmadele.

Briti rahva biomeedilise kogumi loomine läheb maksma 1,2 miljardit krooni ja selle hulka kuuluvad 45?64aastaste vabatahtlike DNA-koodid, eluviiside kirjeldused ja meditsiinilised andmed.

Saadud andmetega loodetakse leida ravi vähi, südamehaiguste, Alzheimeri ja Parkinsoni tõve, suhkruhaiguse ja astma vastu. Projekt peaks hakkama esimesi vilju kandma viie aasta pärast.

Projekti vedaja, Londoni arstliku uurimisasutuse professor Tom Meade ütles, et geenide ja eluviisi omavaheliste seoste tundmaõppimine võib võtta kümme aastat aega.

Briti geeniprojekti peetakse parimaks maailmas, kuna see arvestab etnilise mitmekesisusega. Nii näiteks on Islandi firmal deCODE Genetics ligi 270 000 inimese andmed, ent islandlased on olnud pikka aega isoleeritud. Sama käib eestlaste, uusmeremaalaste ja tongalaste kohta, kes üritavad sama asja järgi teha. Britid seevastu on keltide ja sakside järeltulijad, kes põlvnevad aafriklastest ja hindudest.

Projektile võib saada saatuslikuks asja äriline külg. Projekti alustamiseks kulutatakse rahva raha, ent uuringu tulemusi kasutavad mitmed väikefirmad, kes lõikavad kasumi. Teisalt pole selge, kui palju mõjutavad haiguste teket geenide kõrval keskkond ja eluviisid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing