Lõunamaine eksootiline puit sobib luksusearmastaja terrassile

Indrek Allmann 25. juuli 2001, 00:00

Terrassi või lehtla rajamisel tuleb teada, et töötlemata ehituspuit ei kesta kuigi kaua. Värvituna on olukord küll parem, kuid samas tekib vajadus hooldusvärvimiseks. Lahendus on kas immutatud puit või ülitugevad, vett mitteligilaskvad lõunamaised puiduliigid.

Odavaimaks kestvaks lahenduseks on kasutada immutatud (antiseptitud) puitu. Selliselt töödeldud puit peab täiendava kaitseta kolm kuni kümme korda kauem vastu kui töötlemata puit.

Euronormi järgi on enamlevinud immutusklassid P8/HC4 ja P8/HC3. Põhjamaades ja ka Eestis on kasutusel vastavad markeeringud A ja AB.

Klassile A vastav puit on mõeldud kasutamiseks maa, magevee või betooniga kokkupuutes. Sellest valmistatakse aiaposte, välistreppe, rõdude ja terrasside kandekonstruktsioone. Lisaks veel detaile, mille hilisem väljavahetamine võib osutuda keerukaks.

Klass AB-le vastavat puitu kasutatakse lihtsalt ilmale avatud kohtades või paigas, kuhu võib tekkida kondensaat. Näitena võib tuua välislaudised ja aiakujunduselemendid, mis ei puuduta maad.

Mereveega otseses kokkupuutes olevad elemendid on soovitav rajada klassile M vastavast puidust.

Värskelt täisimmutatud puit on vastavalt immutusainele tavaliselt rohekat või pruunikat tooni. Selline värvus ajapikku luitub ja kaob lõpuks pea sootuks. Immutatud puitu võib ka värvida.

Ametlikult ei ole soovitav kasutada immutatud puitu kokkupuutes joogivee ja toiduga. Samas kaalutakse Soomes A klassi puidu keelustamist elamuehituses immutusainete liigse mürgisuse tõttu. 1 m2 klassile AB vastavat immutatud rõdulauda maksab umbes 190 krooni.

Ökoloogilisemat lahendust eelistav inimene võiks kasutada lehist, mis peab vastu ka kõige rängematele tingimustele. Väidetavalt peab korralik töötlemata lehis kauem vastu kui mistahes immutusega mänd.

Ilmselt tänu Venemaa laiadele avarustele on lehisest ehituspuit levinud ka Eestis. Nii on meil võimalik saada siin erineva laiuse ja pinnatöötlusega laudu. 1 m2 lehisest terrassilauda maksab umbes 250 krooni.

Neile, kellele vaid parim on küllalt hea, on turul mitmeid lõunamaiseid puuliike.

Tuntumad neist on ipe ja teak. Tegemist on tumeda värvusega raskekaallastega, millesse vesi lihtsalt sisse ei pääse. Vastavalt haruldusele ja omadustele kujuneb ka nende hind. 1 m2 ipe terrassilauda maksab umbes 980 krooni, sama palju teaki koguni umbes 1680 krooni.

Kui immutatud puidu puhul pole hilisem mehaaniline töötlemine eriti soovitatav, on loodusliku puidu puhul käed tegutsemiseks vabad.

Puidu kinnitusvahenditena tuleb kindlasti kasutada kuumtsingitud naelu või kruvisid, et nende kestvusaeg oleks võrreldav puidu elueaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing