Külmutatud toiduaine vedaja peab salvestama veoruumi temperatuuri

Jaak Ideon 30. juuli 2001, 00:00

Tänavu aasta 29. märtsi Riigi Teataja II osas (RT II 2001, 7, 43) ilmus kiiresti riknevate toiduainete rahvusvahelise veo ning selleks kasutatavate eriveokite alase kokkuleppe (ATP) muudatustega terviktekst. Uues terviktekstis sisalduvad muudatused, mis on tehtud kuni eelmise aasta 30. septembrini.

Enamik muudatusi pakub huvi ennekõike veovahendite valmistajatele ja katsetajatele. Alljärgnevalt aga selgitused mõne olulisema muudatuse kohta, mis puudutavad laiemat ettevõtjate ringi.

 • Uus on 2. lisa 1. osa ?Õhutemperatuuri jälgimine kiiresti riknevate sügavkülmutatud toiduainete veo ajal?. Selle kohaselt peab veok olema varustatud seadmega (termograafiga), mis võimaldab etteantud intervallide järel mõõta ja üles kirjutada või salvestada veoruumi õhutemperatuuri. Saadud näitusid peab mõõtja säilitama vähemalt aasta.

 • 1. lisa 1. osa punktis 4 b nähakse ette, et riigi pädev asutus, kus veok valmistati, võib väljastada vajaduse korral veoki viimiseks teise ATP-osalisse riiki ATP ajutise tunnistuse. Tunnistus kehtib kolm kuud. See tähendab, et kui Eesti ettevõtja ostab välisriigist uue ATP-le vastava sõiduki, siis saab ta sealt tunnistuse, mille alusel Eesti autoregistrikeskus väljastab tunnistuse kehtivusega kuus aastat. Samas punktis on sätestatud, et tunnistuse kasutuses olnud sõiduki normidele vastavuse kohta annab selle riigi pädev asutus, kus veok registreeritakse. Seega tuleb pärast kasutuses olnud sõiduki ostmist pöörduda kehtiva tunnistuse saamiseks autoregistrikeskuse poole.

 • Teatud tüüpi katsetuste protokollid (2A, 2B, 4A, 4B, 4C, 5 ja 6) kehtivad senise kolme aasta asemel kuus aastat.

 • Juurde on tulnud 2. lisa 2. osa ?Temperatuuri mõõtmise protseduur jahutatud, külmutatud ja sügavkülmutatud kiiresti riknevate toiduainete transpordi ajal?. Toodud on üksikasjalised nõuded, mida peavad jälgima järelevalvet teostavad ametiisikud, Eestis näiteks veterinaar- ja toiduameti piiriteenistus ja veose peale- või mahalaadimise ajal teised toiduseadusest tulenevate nõuete jälgimisega seotud ametiisikud. Samas lisas on toodud temperatuuri määramiseks kasutatavale mõõtevahendile esitatavad tingimused.

Kokkuleppega on käesolevaks ajaks ühinenud umbes 30 riiki, nende seas ka enamik Eesti naaberriike. ATP nomenklatuuri alla kuuluvate kiiresti riknevate toiduainete ekspordi-impordiga seotud veo organiseerimisel on tähtis silmas pidada, et transpordiks peab kasutama veokeid, millel on kehtiv ATP-tunnistus. Tuleb arvestada näiteks sellega, et kui nimetatud kauba Eestisse sisseveol kasutatakse sõidukit, millel ei ole kehtivat ATP-tunnistust, on Eesti pädevatel ametiisikutel õigus keelata kokkuleppe 4. artikli 2. punkti alusel sellise toiduaine sissevedu oma territooriumile. Täpselt sama õigus on kõigil kokkuleppega ühinenud riikidel. Kokkuleppega on ühinenud umbes 30 riiki.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 11:45
  Otsi:

  Ava täpsem otsing